An investigation of the impact of online learning on the intrinsic and extrinsic motivation types of EFL learners
Çevrimiçi öğrenmenin yabancı dil öğrenen öğrencilerin içsel ve dışsal motivasyon türleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 862309
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİYE KARATAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnternet tabanlı eğitimin ilerlemesiyle birlikte, geleneksel olarak kabul edilen öğrenme motivasyonu yolları da yeniden değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Geleneksel yüz yüze sınıf ortamından çevrimiçi öğrenme ortamına geçiş, sadece İngilizceyi yabancı dil olarak nasıl öğrendiğimizi değil, aynı zamanda İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin kendilerini ne kadar motive hissettiklerini de etkilemiştir. Bu nedenle, bu tezin amacı, çevrimiçi araştırmanın EFL öğrencileri arasında içsel ve dışsal motivasyon türleri üzerindeki etkisini derinlemesine açıklamaktır. İstanbul Aydın Üniversitesi Hazırlık Okulu'nda çevrimiçi eğitim alan 175 İngilizce öğrenen üzerinde gerçekleştirilen kapsamlı bir anketten yararlanan bu çalışma, çevrimiçi öğrenme ekosisteminin öğrencilerin motivasyonları üzerindeki etkisini değerlendirerek, çevrimiçi sınıfta İngilizce öğrenenlerin motivasyonel dinamiklerini açıklamayı amaçlamıştır. Çalışmanın betimsel analizi, öğrencilerin güçlü bir şekilde yeni şeyler öğrenmek istediklerini ve başarmak ve teşvik bulmak için orta düzeyde motivasyona sahip olduklarını göstermektedir. Kadınlar çevrimiçi öğrenmeye daha yüksek ilgi gösterip bu konuda daha bağımsız bir karakter ortaya koymuştur. Öğrenciler yaş aldıkça, motivasyonları daha girift hale gelmiş, daha güçlü bir uyarılma arzusu ve öğrenme içeriğiyle daha büyük bir bağlantı kurmuşlardır. Sonuç olarak, bu tez çevrimiçi öğrenme ve EFL öğrencilerinin motivasyonunun nasıl etkileşime girdiğini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Öğrencilerin motivasyonunun inceliklerini anlayan ve hem içsel hem de dışsal motivasyon dinamiklerini dikkate alarak çevrimiçi kurslar geliştiren öğretmenler, öğrenme için daha etkili ve sürdürülebilir bir ortam yaratacaktır. Dijital eğitim sürekli değişirken, motivasyon türleri arasındaki kompleks ilişkiyi anlamak, gelecekteki çevrimiçi dil öğrenimi için çok önemli bir faktör haline gelecektir.
Özet (Çeviri)
With the growth of Internet-based education, the ways of motivation to learn which were traditionally accepted are also subject to reevaluation. The change from the traditional face-to-face classroom environment to the online learning situation has impacted not only how we study English as a foreign language (EFL), but also impacted how motivated EFL students feel. The aim of this thesis, therefore, is to deeply explain the impact of online research on intrinsic and extrinsic motivation types among EFL learners. Making use of comprehensive survey carried out on 175 EFL learners receiving online education at Istanbul Aydın University Preparatory School, this study assesses the impact of the online-learning ecosystem on learners' motivations, illuminating the complex motivational picture of EFL learners in the online classroom. The descriptive analysis of the study shows that learners strongly wanted to learn new things and had moderate motivation to achieve and find stimulation. Females showed higher interest and independence in online learning. As learners got older, their motivation became more complex, with a stronger desire for stimulation and a greater connection to the learning content. In conclusion, this thesis helps us understand how online learning and EFL learners' motivation interact. Teachers who understand the subtlety of learners' motivation and develop online courses by taking into account the dynamics of both intrinsic and extrinsic motivation will create a more effective and sustainable climate for learning. With digital education constantly changing, getting at the complex relationship between motivation types will become a pivotal factor for future online language learning.