Deneysel aşil tendon hasarında linaloolün antioksidan ve iyileştirici etkilerinin belirlenmesi
Determination of the antioxidant and healing effects of linalool in experimental achilles tendon damage
  1. Tez No: 862318
  2. Yazar: ASLIHAN MAVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ŞİRİNYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma aşil tendon yaralanmalarında, linalool etken maddesinin farklı dozlarda kullanımı sonucu antioksidan ve iyileştirici etkilerinin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma planına göre Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Laboratuvarı'ndan temin edilen 24 adet Wistar Albino sıçanları, her grupta 6'şar sıçan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Buna göre ilk grup, kontrol grubu (Kontrol:CN), hayvanlara herhangi bir uygulama yapılmayıp diğer gruplardaki 18 adet Wistar albino türü sıçana, kısa süreli anestezi (90 mg/kg Ketamin + 10 mg/kg ksilazin ip) uyguladıktan sonra, sol aşil tendonları klemp ile 3. seviye dişlide, 2 dakika sıkıştırmayı takiben 1 dakika gevşetme 5 kez tekrarlanacak şekilde tendon hasar modeli oluşturuldu. 2. Grup (LİN 0) hayvanlara herhangi bir enjeksiyon uygulamaksızın, 3. Grup (LİN 100) hayvanlara her gün LİN uygulaması 100 mg/kg, 4. Grup (LİN 200) hayvanlara ise LİN uygulaması her gün 200 mg/kg olacak şekilde intraperitoneal yolla enjeksiyon yapıldı. Bir haftanın sonunda bütün sıçanlar sakrifiye edilip dokuları alınarak biyokimya ve histopatolojik sonuçlarına bakıldı. Bulgular: Klemp ile oluşturulan aşil tendon hasarı sonucu, hasar grubunda, kontrol grubuna göre MDA, MPO, TNF-α, IL-1 beta, IL 6 seviyeleri arttı ve SOD, CAT, GPx gibi enzim aktivitelerinde azalma gözlemlendi. Linalool uygulamasıyla birlikte oksidatif stres değerleri azaldı ve antioksidan savunma sistemi elemanlarının (SOD, CAT, GPx) aktivitelerinin arttığı görüldü. Aynı zamanda LİN 200 grubu enzim aktiviteleri, LİN 100 grubuna kıyasla bir artış gösterdi. Histopatolojik sonuçlar neticesinde, hasar grubunda kollajen lif dizilimi düzensiz bir hâl alırken, LİN gruplarında daha düzenli sergilendi. Hasar grubunda artan inflamasyon, damarlanma ve fibroblastik aktivite linalool uygulamasıyla azaldı ve maksimum azalma LİN 200 grubunda oldu. Sonuç: Sonuçlarımız, linalool uygulamasının aşil tendon hasarında bir iyileşme gerçekleştirdiğini ve antioksidan sistem aktivitelerini arttırarak iyileşmeyi hızlandırdığı, aynı zamanda doz farkına bağlı olarak LİN 200 grubu sonuçlarının LİN 100 grubuna kıyasla değişim göstererek her gün 200 mg/kg verilen linalool dozunun daha etkili olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the antioxidant and healing effects of linalool at different doses in Achilles tendon injuries. Material and Methods: According to the study protocol, a total of 24 Wistar Albino rats were obtained from the Experimental Animals Laboratory of Adnan Menderes University Faculty of Medicine and divided into 4 groups with 6 rats each. The first group served as the control group (Control: CN), where no intervention was performed on the animals. The remaining 18 Wistar Albino rats in the other groups underwent a short-term anesthesia (90 mg/kg Ketamine + 10 mg/kg xylazine, intraperitoneal) followed by the creation of a tendon injury model by clamping the left Achilles tendons at the 3rd level of the dental clamp for 2 minutes, followed by 1 minute of release, repeated 5 times. The second group (LIN 0) received no injection. The third group (LIN 100) received daily linalool administration at a dose of 100 mg/kg, and the fourth group (LIN 200) received daily linalool administration at a dose of 200 mg/kg, both administered intraperitoneally. At the end of one week, all rats were sacrificed, and their tissues were collected for biochemical and histopathological analysis. Results: As a result of the Achilles tendon injury induced by clamping, in the injury group, levels of MDA, MPO, TNF-α, IL-1 beta, and IL-6 increased compared to the control group, while enzyme activities such as SOD, CAT, and GPx decreased. Application of linalool resulted in decreased oxidative stress values and increased activities of antioxidant defense system components (SOD, CAT, GPx). Additionally, enzyme activities in the LIN 200 group showed an increase compared to the LIN 100 group. Histopathological findings revealed that collagen fiber arrangement became irregular in the injury group, whereas it was more organized in the LIN groups. Increased inflammation, vascularity, and fibroblastic activity observed in the injury group were reduced with linalool application, with the maximum reduction seen in the LIN 200 group. Conclusion: Our findings suggest that linalool application promotes healing in Achilles tendon injury by increasing antioxidant system activities, thereby accelerating recovery. Furthermore, results indicate that the effects of linalool vary depending on the dosage, with the LIN 200 group showing significant differences compared to the LIN 100 group, highlighting the greater efficacy of a daily dose of 200 mg/kg linalool.