Kronik obstrüktif akciğer hastalarında kronik hastalık tedavisinin fonksiyonel değerlendirmesi – yorgunluk ölçeği (FACIT -F) türkçe versiyonunun psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigaton of the psycometric properties of the turkish version of the functional assessment of chronic illness therapy – fatigue (FACIT -F) scale in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 862319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR NAZ GÜRŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş/Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), solunum semptomlarının yanı sıra yorgunluğun da eşlik ettiği küresel bir sağlık sorunudur. Yorgunluk, KOAH hastalarının fonksiyonel performansını önemli ölçüde etkileyen bir durumdur ve yaşam kalitesini düşürebilir. Çalışmamızın amacı FACIT Yorgunluk Ölçeği Türkçe versiyonunun KOAH'ta psikometrik özelliklerinin incelenmesidir. Materyal-Metot: Çalışmaya 50-82 yaş arası (68,04 ± 8,14 yıl) 85 KOAH tanılı hasta dahil edildi. İç tutarlılık Cronbach alfa değeri ile, ölçümler arası güvenirlik sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) hesaplanarak değerlendirildi. Geçerlik analizinde faktör analizi yapıldı ve ölçeğin, Piper Yorgunluk Ölçeği, KOAH ve Astım Yorgunluk Ölçeği, (mMRC) Dispne Skalası, Duygu Durumları Profil Ölçeği, St. George's Yaşam Kalitesi Ölçeği, CAT Değerlendirme Ölçeği ve CES-Depresyon Ölçeği skorları ile korelasyonları incelendi. Bulgular: FACIT Yorgunluk Ölçeği güvenirlik analizleri sonucunda Cronbach alfa katsayısı (α=0,942) ve ICC değeri 0,951 bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a global health problem accompanied by fatigue as well as respiratory symptoms. Fatigue is a condition that significantly affects the functional performance of COPD patients and can reduce the quality of life. Our study aims to investigate the psychometric properties of the Turkish version of the FACIT Fatigue Scale in COPD. Material- Method: Eighty five patients diagnosed with COPD, aged 50-82 years (68.04 ± 8.14 years), were included in that study. The internal consistency was evaluated using Cronbach's alpha value and test-retest reliability was evaluated by calculating the intraclass correlation coefficient (ICC). For the validity analysis, factor analysis was performed and the correlations of the scale with the Piper Fatigue Scale, the COPD and Asthma Fatigue Scale, the St. George Respiratory Questionnaire, the mMRC Dyspnea Scale, the Mood States Profile Scale, the CAT Evaluation Scale, and the CES-Depression Scale scores were examined. Results: Considering an investigation of the FACIT Fatigue Scale's reliability, the Cronbach alpha coefficient was found to be α=0.942 and the ICC value was 0.951.