Akut koroner sendromda immün kontrol noktası proteinleri ile Th1/Th2 hücre sitokinleri arası moleküler ilişki
Molecular relationship between immune control point proteins and Th1/Th2 cell cytokines in acute coronary syndrome
- Tez No: 862376
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE ERTEN YURDAGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamız akut koroner sendrom (AKS) hastaları ve kontrol grubunda immün kontrol noktası proteinleri ve sitokin profillerinin rolünü akım sitometri ve genetik analiz tekniklerini içeren kapsamlı metodolojiler kullanarak inceleyen bir araştırma sunmaktadır. Araştırmamız, ayrıca AKS tanısı almış hastalar (ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü (STEMI), ST segment elevasyonsuz miyokard enfarktüsü (NSTEMI), unstabil anjina pektoris (USAP)) ve koroner arter hastalığı riski taşımayan kontrol grubundaki bireyler arasında, serum lipid profilleri ve inflamasyon belirteçlerinin karşılaştırmalı analizini içermektedir. Bulgulara göre, HDL seviyeleri kontrol grubunda anlamlı derecede daha yüksek bulunmuş (ortalama 42,5 mg/dL), USAP, NSTEMI ve STEMI gruplarında ise sırasıyla ortalama 34,3 mg/dL, 33,2 mg/dL ve 37,6 mg/dL olarak ölçülmüştür. İstatistiksel analizler, gruplar arasındaki bu farkın anlamlı olduğunu göstermiştir (p=0,009). Yüksek hassasiyetli C-reaktif protein (hsCRP) seviyeleri ise kontrol grubunda ortalama 9,3 mg/L iken, NSTEMI ve STEMI gruplarında anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (sırasıyla ortalama 18,2 mg/L ve 18,0 mg/L; p=0,001). Ayrıca, akan hücre ölçer saptanan sitokin değerleri ve İKNP (İmmün Kontrol Nokta Proteinleri) düzeylerinin de gruplar arası karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study presents a comprehensive methodology that describes a combination of flow cytometry and genetic analysis techniques used in research investigating the role of immune checkpoint proteins and cytokine profiles in patients with acute coronary syndrome (ACS) and a control group without the risk of coronary artery disease. The research includes a comparative analysis of serum lipid profiles and inflammatory markers among patients diagnosed with ACS (ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI), non-ST-segment elevation myocardial infarction (NSTEMI), and unstable angina pectoris (USAP)) and individuals in the control group who are not at risk for coronary artery disease. According to the findings, HDL levels were significantly higher in the control group (average 42.5 mg/dL), while in the USAP, NSTEMI, and STEMI groups, the levels were measured at an average of 34.3 mg/dL, 33.2 mg/dL, and 37.6 mg/dL, respectively. Statistical analyses have indicated that this difference between the groups is significant (p=0,009). High-sensitivity C-reactive protein (hsCRP) levels were found to be significantly elevated in the NSTEMI and STEMI groups (averaging 18.2 mg/L and 18.0 mg/L, respectively) compared to an average of 9.3 mg/L in the control group, and these differences were statistically significant (p=0.001). Additionally, cytokine levels measured by flow cytometry and levels of Immune Checkpoint Proteins (ICPs) were also compared across groups.