Antik Side şehir planlamacılığında yol ağ sistemi
Road network system in Ancient Side urban planning
- Tez No: 862398
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ ALANYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 769
Özet
Jeopolitik konumu sayesinde Side, tarih boyunca Pamphylia Bölgesi'nin en önemli yerleşimlerinden biri olmuştur. Side'nin Roma Erken İmparatorluk Dönemi öncesine ilişkin bilgilerimiz sınırlı olsa da, kesin olarak tespiti yapılabilen ilk şehir planlamasının MS 1. yüzyılla beraber oluşturulduğu anlaşılmaktadır. Bu süreç içerisinde, kamusal ve dini yapılar başta olmak üzere, kentteki yol ağlarının inşa edildiği ya da yeniden düzenlendiği görülür. MS 2. yüzyıl içerisinde inşa edilen anıtsal boyutlardaki kamu yapıları nedeniyle, kent planlamasının yeniden gözden geçirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu dönemde ana caddenin güzergahında değişikliğe gidilmiştir. Ayrıca, MS 2. yüzyıl kamusal yapılarına ulaşım sağlayan caddeler de, bu süreç içerisinde inşa edilmiştir. MS 5.-6. yüzyıllarla beraber caddeler yeniden elden geçirilerek, kentteki önemli Bizans yapılarına ulaşım sağlamak için kullanılmıştır. MS 7. yüzyılda kente gerçekleştirilen muhtemel Sasani ve Arap saldırıları sonrasında nüfusun da azalmasıyla birlikte, bu süreçte caddelerin eskisi kadar aktif bir şekilde kullanılmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Thanks to its geopolitical location, Side has been one of the most important settlements of the Pamphylia Region throughout history. Although we have limited information about Side before the Roman Early Imperial Period, it is understood that the first city planning that can be determined definitively was created with the 1st century AD. In this process, it is seen that the road networks in the city, especially public and religious buildings, are built or rearranged. Due to the monumental public buildings built in the 2nd century AD, it became necessary to reconsider the urban planning. During this period, the route of the main street was changed. In addition, streets providing access to public buildings of the 2nd century AD were also built during this process. With the 5-6 centuries AD, the streets were overhauled and used to provide transportation to the important Byzantine structures in the city. It is thought that the streets were not used as actively as before, as the population decreased after the possible Sassanid and Arab attacks on the city in the 7th century AD.