Preterm bebeklerde farklı beslenme yöntemlerinin bebeğin ağırlığına, tam oral beslenmeye geçiş süresine ve emzirme başarısına etkisi
The effect of different feeding methods on infant's weight, full oral feeding transition time and success of breastfeedi̇ng in preterm infants
  1. Tez No: 862413
  2. Yazar: TUĞBA YAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER SARIKAYA KARABUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, preterm bebeklerde parmakla besleme ve enjektörle beslenme yöntemlerinin bebeğin ağırlığına, tam oral beslenmeye geçiş süresine ve emzirme başarısına etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma paralel gruplar randomize deneysel çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Şubat 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yapılmıştır. Örnekleme, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bakım ve tedavi gören 320/7-366/7 gestasyon haftasına sahip preterm bebekler alınmıştır. Örneklemde çalışma grubu 1'e n=38 ve çalışma grubu 2'ye n=36 bebek randomizasyonla atanarak n=74 bebekle araştırma tamamlanmıştır. Veriler, Preterm Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu, Preterm Bebek İzlem Formu ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı ile toplanmıştır. Çalışma gruplarına seçilen bebekler her gün üç beslenme öğününde çalışma grubuna göre parmak ya da enjektörle beslenmiştir. Tam oral beslenmeye geçtikten sonra bebeklerin; tam oral beslenmeye geçiş süreleri ve LATCH ile emzirme başarısı ölçülmüştür. Araştırma verileri Mann Whitney U testi ve t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Parmak ve enjektörle beslenen grupta yer alan bebeklerin tam oral beslenmeye geçişteki ağırlıkları, tam oral beslenmeye geçiş süreleri ve LATCH puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Parmakla beslenen bebeklerin tam oral beslenmeye geçişteki ağırlılıkları ortalama 2231,39±465,14 gram olup, enjektörle beslenen bebeklerin tam oral beslenmeye geçişteki ağırlıkları ortalama 2155.61±359.39 gramdır (p=0,437). Parmakla beslenen bebeklerin tam oral beslenmeye geçiş süreleri ortalama 3,84±1,55 gün olup, enjektörle beslenen bebeklerin tam oral beslenmeye geçiş süreleri ortalama 4,28±1,78 gündür (p=0,334). Parmakla beslenen bebeklerin LATCH puan ortalaması 8,10±1,77, enjektörle beslenen bebeklerin LATCH puan ortalaması 8,16±1,76 olarak belirlenmiştir (p=0,888). Sonuç: Preterm bebeklerde parmakla ve enjektörle besleme yöntemlerinin bebeğin tam oral beslenmeye geçişteki ağırlığı, tam oral beslenmeye geçiş süresi ve emzirme başarısına etkisi açısından aralarında fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of finger feeding and syringe feeding methods on infant weight, time to full oral feeding and breastfeeding success in preterm infants. Material and Methods: The study was conducted as a parallel groups randomized experimental study. The study was conducted in the Neonatal Intensive Care Unit of Aydın Obstetrics and Gynecology Hospital between February 2022 and December 2022. The sample included preterm infants with 320/7-366/7 gestation weeks who were receiving care and treatment in the neonatal intensive care unit. In the sample, n=38 infants were randomly assigned to study group 1 and n=36 infants to study group 2 and the study was completed with n=74 infants. Data were collected with the Preterm Infant Information Form, Preterm Infant Follow-up Form and LATCH Breastfeeding Diagnostic Measurement Tool. Babies selected for the study groups were finger or syringe fed according to the study group at three feeding meals each day. After the transition to full oral feeding, the transition time to full oral feeding and breastfeeding success with LATCH were measured. The data were analyzed using Mann Whitney U test and t test. Results: There was no significant difference between the weights at the transition to full oral feeding, the duration of transition to full oral feeding and the mean LATCH scores of the infants in the finger-fed and syringe-fed groups. The mean weight of the finger-fed babies at the transition to full oral feeding was 2231.39±465.14 grams, while the mean weight of the syringe-fed babies at the transition to full oral feeding was 2155.61±359.39 grams (p=0.437). The mean duration of transition to full oral feeding was 3.84±1.55 days in finger-fed infants and 4.28±1.78 days in syringe-fed infants (p=0.334). The mean LATCH score of the finger-fed infants was 8.10±1.77 and the mean LATCH score of the syringe-fed infants was 8.16±1.76 (p=0.888). Conclusion: In preterm infants, there was no difference between finger and syringe feeding methods in terms of the effect of the baby's weight at the transition to full oral feeding, the duration of transition to full oral feeding and breastfeeding success.