Haydar Hatipoğlu ve Kur'an Tefsiri: Metin Neşri ve muhteva analizi
Haydar Hatipoğlu ve Quran interpretation: Text publication and content analysis
- Tez No: 862439
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMUTTALİP ARPA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1062
Özet
Haydar Hatipoğlu, Cumhuriyet döneminde yaşamış önemli din alimlerinden birisidir. İslami İlimlere dair çok yönlü önemli çalışmalar te'lif eden Hatipoğlu, yaşadığı dönemdeki ilmî ve fikri tartışmalara ilgi duymuş ve bu tartışmalara cevap niteliğinde gerek sözlü gerek yazılı şekilde önemli düşünceler serdederek dikkatleri üzerine çekmiştir. Onun matbû' halde olan çalışmalarının yanı sıra hala ilim dünyasına kazandırılmayı bekleyen önemli birtakım çalışmaları vardır. Bunlardan en önemlisi hayatının sonuna doğru kaleme aldığı ve tamamlamadığı Kur'an Tefsiri ve Meâli adlı çalışmasıdır. Bu tezde, varaklarda/sayfalarda dağınık halde bulunan ilgili tefsir metinleri tefsir ilimleri ve tefsir metodolojisi bağlamında akademik açıdan incelenmeye tabi tutularak, belirlenen bir metod çerçevesinde derlenmiş ve neşre hazır hale getirilmiştir. Neşre hazır hale getirilen tefsir ve meâlin genelde ilim dünyasına özelde de Kur'ân ve tefsir alanına önemli katkılar sunacağı şüphesizdir.
Özet (Çeviri)
Haydar Hatipoğlu is one of the important religious scholars who lived in the Republican period. Hatipoğlu, who has written important multi-faceted works on Islamic Sciences, was interested in the scientific and intellectual debates of his time and attracted attention by presenting important thoughts both verbally and in writing in response to these debates. In addition to his published works, there are still a number of important works waiting to be brought to the world of science. The most important of these is his unfinished work titled Qur'an Tafsiri ve Meâli, which he wrote towards the end of his life. In this thesis, the related tafsir texts, which are scattered on the pages, have been subjected to an academic examination in the context of tafsir sciences and tafsir methodology, compiled within the framework of a determined method and made ready for publication. There is no doubt that the tafsir and mea'ee, which have been made ready for publication, will make important contributions to the world of science in general and to the field of Qur'an and tafsir in particular.