Zihinsel yorgunluk sonrası zorlu bilişsel görevde statik dengenin incelenmesi
Investigation of static balance in challenging cognitive task after mental fatigue
- Tez No: 862524
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AYDAN GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, sağlıklı genç yetişkinlerde zihinsel yorgunluğun statik dengeye etkisinin ve zihinsel yorgunluk varlığında, tekli göreve kıyasla ikili görevin statik dengeye etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda başlangıç, zihinsel yorgunluk koşulu ve dual-task koşulu olmak üzere 3 koşulda değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmaya 18- 44 yaş arasında sağlıklı 19 kadın ve 19 erkek olmak üzere toplam 38 birey dahil edilmiştir. Başlangıç koşulunda 25 dakika dinlenme sağlanmış ardından değerlendirmeler yapılmıştır. Zihinsel yorgunluk 25 dakikalık Stroop test ile oluşturulmuştur. İkili görev için dengede kalma görevine ek olarak 300 ile 600 arasından seçtikleri bir sayıdan geriye doğru 7 çıkarma görevi verilmiştir. Tüm koşullardaki denge değerlendirmeleri statik postürografi cihazı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of mental fatigue on static balance in healthy young adults and the effect of dual-task compared to single-task on static balance in the presence of mental fatigue. For this purpose, assessments were performed in 3 conditions: baseline, mental fatigue condition and dual-task condition. A total of 38 adults, 19 females and 19 males, aged between 18 and 44 years were included in the study. The baseline condition consisted of a 25-minute rest period followed by assessments. Mental fatigue was induced with a 25-minute Stroop test. For the dual task, in addition to the balancing task, they were given the task of subtracting 7 backwards from a number chosen between 300 and 600. Balance assessments in all conditions were performed with a static posturography device.