Şirket birleşmelerinde örgütsel değişim
Organizational change in mergers
  1. Tez No: 86254
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
0.2. ÖZET Dünyamız, günümüzde hızlı bir değişime ve entegrasyona gitmektedir. Yaşanan sosyal, ekonomik, politik ve teknolojik değişmeler günümüz işletmelerin sahip olduğu işlev, yapı ve yönetim unsurlarını değişik şekillerde etkilemektedir. İşletmelerin temel amaçlan karlılık, devamlılık, piyasa değerini arttırmak ve büyümek olarak özetlenebilir. Meydana gelen sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmeler, işletmelerin bu gelişmeleri takip etme zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu zorunlulukla işletmeler büyümek ve sürekliliği sağlamak, daha az bir rekabet ortamında bulunmak, ölçek ekonomilerinden yararlanmak, riskleri azaltmak, yetenekli yönetime sahip olmak, finansman kolaylığı sağlamak, büyük bir işletme yaratmak, dış pazarlara açılmak ve uluslararası nitelik kazamnak gibi üstünlükleri elde etmek isterler. Bu niteliklere sahip olmak işletmelerde büyüme ihtiyaçlarını ortaya çıkarmakta, işletmelerin birleşmeleri gündeme gelmektedir. Büyüme mikro açıdan vazgeçilmez bir unsur olması yanısıra makro açıdan, ülke kaynaklarının etkinliğini ve ülkenin refah düzeyini arttırmasıyla ilgili olarakta üzerinde durulması gereken bir faktördür. Çağımız bir bakıma“büyük işletmeler çağı”olarakta tanımlanabilir. Araştırma ve geliştirmeye gereken önem verilerek teknolojik üstünlük sağlama, birim maliyetleri düşürme gibi faaliyetler genellikle büyük ölçekli işletmeler tarafından gerçekleştirilebilir. Bu genel çerçeve içersinde işletmelerin büyüme ihtiyacınm dış büyüme olarak şirket birleşmeleri ve satınalmaları şeklinde yönlendirilmesi, işletme yönetimlerinde işletme birleşmeleri konusunu güncelleştirmiştir. Çalışmamın ana teması, birleşmelerin organizasyonu ve örgütsel değişimi öneminin ve gereğinin daha iyi kavranmasına yardımcı olmaktır. VIBirinci bölümde genel olarak büyüme yollan ve birleşme dışındaki işbirliği şekilleri incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde birleşmelerin sınıflandırılması, birleşmeyi gerektiren nedenler, birleşmenin dünyadaki tarihsel gelişimi ve Türkiye'de birleşme yolu ile yapılanma detaylı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, işletmelerde birleşme işlemleri; Türk Ticaret Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu ve Rekabet Kurulu Kararları açısından incelenerek anlatılmaya çalışılmıştır. Birleşmelerin yasal yönlü incelenirken Anonim.ortaklıklarla konu sınırlandırılmasına gidilmiştir. Üçüncü bölümde, birleşmelerde birleşilecek şirketin, planlanması ve organizasyon kavramı ele alınarak örgütsel değişim sürecinde beşeri unsurun rolü tetkik edilmiştir. Ayrıca örgüt kültürü ve ikliminin birleşmelerde örgütsel değişime olan etkisi detaylı olarak ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde Yılmaz Güzey tarafından yapılan çalışma örnek olarak alınmıştır. Yine bu bölümde Türkiye'de orman sektöründe yeralan şirketlerin yapmış olduğu bir birleşme operasyonu ele alınarak detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın vardığı sonuçların en önemlilerden birisi, birleşmenin organizasyonunda ortaya çıkan beşeri kaynakların yeterince dikkate alınmaması ile ortaya çıkan sorunlar incelenmiş ve bu sorunların çözümüne yönelik metotlar ayrıntı olarak açıklanmıştır. Birleşmelerde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da şirket evliliklerinin firmalarda ortaya çıkardığı kültürel değişim problemidir. Araştırmamızda bu konu da incelenmiştir. vn
Özet (Çeviri)
0.3. SUMMARY The world has undergone a rapid change and integration process. Social, economic, politic and technological changes have several effects on functions, structure and management elements of companies. Basic objectives of companies can be summarised as profitability, continuity, increasing market value, and growth. Social, economic, politic and technological changes force companies to follow up these developments. Due to this force, companies want to grow, to provide continuity, to be present at a less competitive environment, to benefit from economics of scale, to reduce risks, to have a competent management, to provide financing facilities, to create a larger business, to trade in global markets, and obtain an international qualifications. Having such qualifications puts forward needs of company growth, and mergers on the agenda. Growth is not only an essential element at micro level, but also a factor which should be taken into consideration at macro level since it increases efficiency of Country's resources and hence increases prosperity of the country. Our era may in some respects be defined as an 'Era of Big Enterprises'. Activities such as achieving technological superiority, and decreasing unit costs through research and development can be usually carried out by large-scale enterprises. Within this general frame, Orientation of needs of companies for growth through mergers and acquisitions as external growth make merger of companies a current issue in management of enterprises. Main objective of my study is to reveal the importance and the need of the mergers of organizations and changes in the organization. vmIn the first chapter, methods of growth, and types of co-operation other than merger are discussed in general. In addition, classification of mergers, reasons which necessitates merger, historical development of merger in the world, and constitutional developments in Turkey through merger are discussed in detail. In the second chapter, merger transactions of companies are discussed in terms of Turkish Commercial Code, Corporation Tax Code, and resolutions of Competition Committe. Legal aspects of company mergers are discussed with a restriction to stock partnerships. In the third chapter, the human factor in mergers are searched at the level of organizational change stage with respect to planning and organization. Also the effect of organizational changes in organization culture and mood in mergers is reviewed in details. In fourth chapter, a study done by Yılmaz Güzey is taken up as an example. A merger carried out by companies operating in forest sector of Turkey is also discussed in detail. The most important conclusion in that research, is the problems caused by not taking human resources into consideration during mergers. The solution methods are explained in this research. Another important point in mergers is the cultural change problems of the companies during merger. This has also been investigated this research. TCfttS^rfX rx