Mehter müziği repertuarında form, makam, dizi ve usullerin incelenmesi
The Investigation of mehter music to be form, tunes, lines and methods of the works
  1. Tez No: 86253
  2. Yazar: CAHİT AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SABRİ YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
02. Özet Bu tez çalışmasında, Mehter müziğinde var olan formların birbirleri ile yakın ilişkileri, eserlerin form, makam, dizi ve usul özellikleri ele alınmıştır. Mehter, bir teşkilat olarak Selçuklulardan başlayarak, Osmanlı devletinden günümüze kadar gelişimini sürdürmüştür. 1826 yılında başlayan yenileşme hareketleri ile kesintiye uğramış ve o tarihten sonra da özgün yapısmda bozulmalara uğrayarak günümüze kadar gelmiştir. Mehter müziği, elimize ulaşan en özgün form ve eserleri ile bu tez çalışmasında tekrar ele alınmıştır. Mehter müziğine, sadece Marş olarak yaklaşmak hatalıdır. Mehter müziğinin asıl formları saz semaileri ve peşrevlerdir. Marş formu özellikle 19. yüzyılın başından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Fakat, elimizde 17. yüzyılda notaya alındığı bilinen Neva makamındaki Yeniçeri Marşı, bu formun önceki asırlarda da kullanıldığım göstermektedir. O zaman eserleri notaya alma geleneği olmadığından, bir çok marşın günümüze ulaşamadığı düşünülebilir. Mehter müziği repertuarı incelendiğinde, Marşların yanısıra, Klasik Türk Müziği formları ki, bunların başında Peşrevler, Saz Semaileri, Semailer, Ceng-i Harbiler gelmektedir, Türk Halk Müziği formlarından, kahramanlık türküleri, sevda türküleri ve saz havalarının da bu müzik kolunda yer aldığı görülmektedir. Bu eserler teknik olarak incelendiğinde, özellikle usullerin çok zengin bir biçimde kullanıldığı görülmektedir. Türk Sanat müziğinin, Cumhuriyet döneminde rastlanılmayan, eski, klasik, büyük ölçülü usulleri, klasik mehter eserlerinde görülmektedir. Bunlar içinde, Berefşan, Ceng-i Harbi, Çenber, Devri Kebir, Fer, Hafif, Sakil gibi usuller sayılabilir. Dolayısı ile zaman zaman ihmale uğramış ve bugün bile yeterli ilginin gösterilmediği Mehter müziğimizin, hiç olmazsa yüksek öğretim kurumlarımızdaki, Türk Müziği derslerinde işlenmesi dileğimizdir. Vi {£.fttSSBJ T #$$&&&*
Özet (Çeviri)
03. Summary The close relationships among the forms that exist in the Mehter music, and the characteristics of the Forms, tunes, lines and methods of the works are dealt with in this thesis. Mehter has continved its progress as an organization since the period of Seljukians and later through the period of Ottoman Empire up today. İt was interrupted by the renovation movements that began in 1826, and afterwords has reached today, having its original structure deteriorated. However, Mehter is taken up again in this thesis with its most original Forms and works that have come down to us. It is a mistake to regard the Mehter music solely as a march. The essential forms of Mehter music are the peşrev (preludes) and saz semaileri ( oriental popular song composed of a single stanza). The march form has begun to be used, in particular, since the beginning of the 19 th century. Whereas the Janizary Marsh that is knovn to have been dictated in musical notes in those years, it may be thought that mang marches have not reached today. When the repertoire the Mehter music is examined it can be seen that, as well as, the marches, the forms of Classical Turkish Music of wich leading ones are peşrev, saz semai, semai and Ceng-i Harbi; the forms of the Turkish popular music; heroic popular songs; Popular songs of love and melodies of enstrument take their; places in this bransh of music. When these works are examined technically it is realized that especially,methods are used profoundly the old clasical high metrical methods of the Turkish Classical Music that do not exist in the republican period, can be found in the classical works of Mehter. İn this group methods like Berefşan, Ceng-i Harbi, Çenber, Devri Kebir, Fer, Hafif, Sakil can be counted. Thus, the Mehter music that has been neglected from time to time and that is not given the required interest even today, is wished to be taken up in the lessons of Turkish Music at least in universities. vn