Türkiye as an emerging trading state in the Black Sea region
Karadeniz bölgesinde yükselen ticaret devleti olarak Türkiye
- Tez No: 862548
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'nin 2002 sonrası Karadeniz politikasını incelemektir ve bu bölgeye yönelik politikasının en iyi şekilde bir ticaret devleti kavramıyla açıklanabileceğini öne sürmektedir. Bu tez, Türkiye'nin Karadeniz politikasını sadece güvenlik veya ekonomik terimlerle açıklamaya eğilimli olan teorilere meydan okur. Türkiye'nin politikasının, bölgede önemli bir ticaret devleti olma hedefi doğrultusunda, hem istikrarlı bir bölgesel ortamı hem de canlı ve refah potansiyeli yüksek ticaret olanaklarını gerektirdiğini savunur. Ticaret devletleri kavramı, ticaretin taraflar için faydalı olduğu ve ülkeler arasındaki karşılıklı bağımlılığın arttığı durumlarda bölgesel işbirliğinin sorunları çözmekte faydalı olduğu fikrine dayanır. Bu bağlamda, dış politikada çeşitli aktörler, ticari işbirliği aracılığıyla yeni işbirliği alanları açarak bölgesel konuları ele almada yardımcı olur. Türkiye, Karadeniz bölgesinde yükselen bir ticaret devleti olarak ticaret temelli bir dış politika yürütmektedir. Bu tez, Türkiye'nin Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Gürcistan dahil Karadeniz kıyı ülkeleri ile olan ikili ticaret ilişkilerini mal ve hizmetler açısından detaylı bir şekilde incelemiştir. Bu analizde, dış ticaret verileri, yapılan anlaşmalar ve bölgesel işbirliğini artırmaya yönelik mekanizmalar ve politikalar incelenmiştir. Ticaretin, Türkiye'nin Karadeniz bölgesi stratejisinin omurgasını oluşturduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine Türkiye's post-2002 Black Sea policy, suggesting that Türkiye's policy towards this region is best explained by the concept of a trading state. This thesis challenges the theories that tend to explain Türkiye's policy in the Black Sea exclusively in terms of security or economic terms. It argues that Türkiye's policy is driven by its ambition to be a major trading state in the region, which requires both a stable regional environment and vibrant and prosperous trade potential. The concept of trading states is based on the idea that trade is beneficial for all parties involved, and regional cooperation is useful in solving problems where mutual interdependence between countries increases. In this context, a wide range of actors play a role in foreign policy, opening new areas of cooperation through commercial collaboration and helping to address regional issues. Türkiye is conducting a foreign policy based on trade as an emerging trading state in the Black Sea region. Türkiye's bilateral trade relations with the Black littoral countries, including Bulgaria, Romania, Ukraine, the Russian Federation, and Georgia, have been examined thoroughly in terms of goods and services, analyzing foreign trade data, agreements made, and mechanisms and policies aimed at increasing regional cooperation. It has been observed that trade forms the backbone of Türkiye's strategy for the Black Sea region.