Distal radius uç kırıkları sonrası el bileği eklem limitasyonunda proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon temelli germe ile mulligan mobilizasyonunun kinezyofobi ve propriosepsiyon üzerine etkisi
The effect of proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) – based stretching and mulligan mobilization on kinesiophobia and proprioception in wrist joint limitation after distal radius fractures
- Tez No: 862549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HOŞBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın amacı, distal radius uç kırığı sonrası eklem limitasyonu olan hastalarda geleneksel egzersiz tedavisine ek olarak uygulanan Propriyoseptif Nöromuskuler Fasilitasyon (PNF) temelli germe ile Mulligan mobilizasyonunun ağrı, propriyosepsiyon (eklem pozisyon hissi), el bileği fonksiyonelliği, kas kuvveti ve kinezyofobi üzerine etkisini belirlemekti. Araştırmada, hastaların ağrı şiddetini değerlendirmek için algometre ve Vizüel Analog Skala (VAS), eklem hareket açıklıklarının değerlendirilmesi için universal gonyometre, kas kuvvetinin değerlendirilmesi için microFET®2 Digital Handheld Dynamometer cihazı kullanıldı. Hasta bazlı el bı̇leğı̇ değerlendı̇rme anketi ile bireylerin fonksiyonelliği, propriosepsiyon için eklem pozisyon hissi, kinezyofobi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) kullanıldı. Toplam 34 olguya haftada 2 gün, 45 dk olacak şekilde 6 hafta boyunca egzersiz programı uygulandı. Birinci gruba (n=17); geleneksel egzersiz tedavisine ek olarak Mulligan mobilizasyonu, ikinci gruba (n=17) ise geleneksel egzersiz tedavisine ek olarak PNF tekniklerinden 'tut-gevşe' tekniği uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of PNF based stretching and Mulligan mobilization, applied in addition to traditional treatment, on pain, proprioception (joint position sense), wrist functionality, muscle strength and kinesiophobia in patients with joint limitation after distal radius end fracture. In the study, algometer and Visual Analog Scale (VAS) were used to evaluate the pain intensity of the patients, universal goniometer was used to evaluate joint range of motion, and microFET®2 Digital Handheld Dynamometer device was used to evaluate muscle strength. A patient-based wrist evaluation questionnaire was used to evaluate the functionality of the individuals, joint position sense for proprioception, and the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) for kinesiophobia. A total of 34 cases were subjected to an exercise program of 45 minutes, 2 days a week for 6 weeks. To the first group (n=17); Mulligan mobilization was applied in addition to traditional treatment, and the 'hold-relax' technique, one of the PNF techniques, was applied to the second group (n = 17) in addition to traditional treatment.