Büyük Doğu Dergisi'ndeki folklor yazıları üzerine bir inceleme
A review on folklore articles in the Büyük Doğu Magazine
  1. Tez No: 862581
  2. Yazar: KÜBRA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışmada, Türk Edebiyatında önemli bir yere sahip olan Necip Fazıl Kısakürek'in 1943-1978 yılları arasında günlük haftalık ve aylık periyotlarda çıkardığı edebi, dini, fikri ve siyasi karakterli toplamda 512 sayı, 15 devreden oluşan Büyük Doğu Dergisi'ndeki folklorla ilgili 26 tane yazı incelenmiştir. Dönemin dergicilik anlayışına tepki niteliğinde kendi savunduğu ideolojisini halka benimsetme ve tanıtma gayesinde çıkardığı,“Büyük Doğu”dergisi her ne kadar siyasi ve fikri yönü ile ön plana çıksa da bünyesinde farklı türlerde yazılar da barındırmaktadır. Bu kapsamda birçok kez kapatılıp daha sonra yeniden açılan derginin tamamı okunarak devreleri ayrı ayrı incelenmiş olup Büyük Doğu Dergisi'nde yer alan yirmi altı yazı destan, halk hikayesi, bilmece, köy monografyası, biyografi, hatırat, dini ve tasavvufi, halk oyunları, halk musikisi, halk şiirleri türlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 26 articles about folklore in the Büyük Doğu Magazine, which consists of 15 cycles and a total of 512 issues of literary, religious, intellectual and political character, published in daily, weekly and monthly periods between 1943 and 1978 by Necip Fazıl Kısakürek, who has an important place in Turkish Literature. The article has been examined.Although the“Büyük Doğu”magazine, which he published as a reaction to the magazine-making approach of the period with the aim of making the public adopt and introduce his own ideology, even though it stands out with its political and intellectual aspects, it also contains articles of different types.In this context, the entire magazine, which was closed and reopened many times, was read and its periods were examined separately. The twenty-six articles in the Büyük Doğu Magazine included epics, folk tales, riddles, village monographs, biographies, memoirs, religious and mystical, folk dances and folk music. consists of folk poetry types.