Polikistik over sendrom tanısı alan yetişkin kadınların beslenme alışkanlıklarının ve duygusal iştahlarının akdeniz diyetine uyumunun incelenmesi
Investigation of the adaptation of the eating habits and emotional appetites of adult women diagnosed with polycystic ovary syndrome to the mediterranean diet
- Tez No: 862625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EDE ÇİNTESUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı Polikistik Over Sendrom tanısı almış yetişkin kadınların beslenme alışkanlıklarını ve duygusal iştah durumlarını tespit ederek değerlendirmek ve bu durumların Akdeniz Diyetine uyumluluğu arasındaki ilişkiyi irdelemektir. Çalışma Türkiye'de bulunan Polikistik Over Sendrom tanısı almış 330 yetişkin kadın üzerinde gerçekleşmiştir. Katılımcıların verileri araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu ile çevrim içi anket yöntemi ile toplanmıştır. Katılımcıların genel bilgileri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve Duygusal İştah Anketi (DİA) ve Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (MEDAS) değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan Polikistik Over Sendrom tanısı alan kadınların yaş ortalamaları 32,14±8,54 yıldır. Kadınların %12,4'ünün obezite, %40'ının şişmanlık, %28,8'inin insülin direnci, %18,8'inin mental/nörolojik hastalıkları ve %33,9'unun depresyon belirtileri vardır. Polikistik Over Sendrom tanısı alan kadınların beden kütle indeksleri arasında hem“DİA-Negatif”(59,57±26,38) hem de“DİA-Pozitif”(52,97±14,94) alt faktör puanlarında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Özellikle obez ve preobez kadınlar normal ağırlıkta olan kadınlara göre hem olumsuz hem de olumlu duygularla gelişen duygusal yeme davranışlarında daha yüksek puanlara sahiplerdir. Kadınların %65,8'inin Akdeniz Diyetine uyumu olduğu ve %34,2'sinin Akdeniz Diyetine uyumu olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada beslenme alışkanlıkları ve MEDAS puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiş ancak DİA alt faktör puanları ile MEDAS toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olmadığı bulunmuştur. Polikistik Over Sendromu bulunan kadınların beslenmelerini ve yaşamlarını etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak kişiye özel beslenme tedavisinin diyetisyen tarafından oluşturulması, yaşam tarzı değişikliklerinin ve duygusal refahın sağlanması, Polikistik Over Sendromu olan kadınların semptomlarını azaltmaya ve genel sağlıklarını iyileştirmelerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine and evaluate the dietary habits and emotional appetite status of adult women diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome and to examine the relationship between these conditions and compliance with the Mediterranean Diet. The study was conducted on 330 adult women diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome in Turkey. The data of the participants were collected by online survey method with a questionnaire prepared by the researcher. General information, health information, dietary habits, Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ) and Mediterranean Diet Adaptation Scale (MEDAS) were evaluated. The mean age of the women diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome was 32.14±8.54 years. Of the women, 12.4% had obesity, 18.8% had mental/neurological diseases, 40% had obesity, 28.8% had insulin resistance, and 33.9% had depression symptoms. Significant differences were found between the body mass indexes of women diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome in both the“EMAQ-Negative”(59.57±26.38) and“EMAQ-Positive”(52.97±14.94) sub-factor scores. Especially obese and preobese women had higher scores in emotional eating behaviours that developed with both negative and positive emotions compared to normal weight women. It was determined that 65.8% of the women were compliant with the Mediterranean Diet and 34.2% were not compliant with the Mediterranean Diet. In the study, a statistically significant correlation was found between dietary habits and MEDAS scores, but there was no statistically significant correlation between the EMAQ sub-factor scores and MEDAS total scores. Considering the factors affecting the nutrition and life of women with Polycystic Ovary Syndrome, the creation of personalised nutrition therapy by a dietitian, lifestyle changes and emotional wellbeing will contribute to reducing the symptoms of women with Polycystic Ovary Syndrome and improving their general health.