Türkiye'de Katolik Kilisesi'nin mülkiyet hakkı
- Tez No: 862626
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF EMRE ÖKTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Tapu kayıtları çerçevesinde, ülkemizde bulunan Katolik kiliseleri ve kilise taşınmazlarının maliki sıfatını haiz dini cemaat veya kurumların, günümüzde idare ve yargı mercileri nezdinde kişilik olarak fiilen kabul edilmekte, yargı mercileri nezdinde dava ehliyeti kabul görmektedir. Ancak bu kurumlar, kaynağını kilise hukukundan alan tüzel kişilerdir ve mevzuatımızda bağımsız birer hak süjesi olarak tanımlanmamışlardır. Katolik Kilisesi'ni temsil eden bu dini gruplar, tarihi perspektif içerisinde özellikle Osmanlı Devleti tarafından İstanbul'un fethedilmesinin ardından, başta Papa'ya bağlılığı nedeniyle Devletin idari yapısı içinde yer almamış, Osmanlı tebaasından yer alan azınlık konumundan hukuken faydalanamamış, yabancı olarak değerlendirilmiş ve kapitülasyon rejimi dışında herhangi bir imtiyaz veya himayeden faydalanmamışlardır. Katolik Kiliseleri ve kiliseye bağlı taşınmazlar üzerinde yabancı dini, ilmi ve hayri kurumların mülkiyet hakkına sahip olduğunu tespit eden hukuk kaynağı, Lozan Barış Antlaşması ve ekleridir. Tezimizde yabancı statüsüne sahip bu kurumların ehliyet ve mülkiyet rejimi sorunları tespit edilmiş, yürürlükte bulunan mevzuat çerçevesinde çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the land registry records, the Catholic churches in our country and the religious communities or institutions that are the owners of church immovable are de facto recognized as persons before the administrative and judicial authorities, and their capacity to sue before the judicial authorities is accepted. However, these institutions are legal entities that have their origin in ecclesiastical law and are not defined as independent subjects of rights in our legislation. In the historical perspective, especially after the conquest of Istanbul by the Ottoman Empire, these religious groups representing the Catholic Church were not included in the administrative structure of the State due to their loyalty to the Pope, could not legally benefit from the minority status of Ottoman subjects, were considered as foreigners and did not benefit from any privileges or protections other than the capitulation regime. The legal source that determines that foreign religious, scientific and charitable institutions have the right of ownership over the Catholic Churches and the immovable properties connected to the churches is the Lausanne Peace Treaty and its annexes. In our thesis, the problems of the capacity and property regime of these institutions with foreign status have been determined and solutions have been proposed within the framework of the legislation in force.