Türkiye'de beyaz eşya televizyon sektörünün durumu ve Gümrük Birliği'nin sektör üzerindeki olası etkileri
  1. Tez No: 86265
  2. Yazar: G. PINAR ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ill ÖZET Türkiye'de beyaz ve kahverengi eşya sektörü 1980'lerde serbest piyasa ekonomisine geçilmesi ile birlikte rekabete başlamıştır. Önceleri teknoloji ithalatı ile üretimini sürdürebilen sektör artık kendi tasarımı olan ürünleri ihraç ederek teknoloji transfer edebilir hale gelmiştir. İç piyasaya hakim olan üreticiler gerek kalite ve dizayn gerekse teknoloji ve fiyat faktörleri bakımından Avrupa ile kolaylıkla rekabet edebilmektedirler. Sektörün rekabet gücünü ölçmeye yönelik yapılan ampirik çalışmada dış ticarette avantajlı olduğu sonucunu doğrulamaktadır. 1997 yılında altın çağım yaşayan sektörün ileriki yıllarda da dinamizmini koruyacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
112 ABSTRACT In line with the transition to the free market economy in 1980's in Turkey, competition in the houshould equipment and television sector has been initiated. Formerly carrying out production activities with the support of importing technology, currently the sector is in a position to transfer technology through exporting domestically designed goods. Producers who are dominant in the domestic market are capable of competing with the Europe considering not only the quality and the design but also the factors related to the technology and price. The results of the ampirical study which has been conducted to evaluate the competitiveness of the sector also supports the advantages available in the foreign trade. It may be argued that the dynamizm of the sector which reached its“golden period”within the year of 1997 would also be reflected to the future.