Türkiye'de çoğulculuğun yeni görünümleri (Son dönemdeki çoğulcu toplum modeli tartışmaları)
  1. Tez No: 86266
  2. Yazar: ÖMER ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
114 ÖZET TÜRKİYE'DE ÇOĞULCULUĞUN YENİ GÖRÜNÜMLERİ Son Dönemlerdeki Çoğulcu Toplum Modeli Tartışmaları Bu tezde Türkiye'de 1980'lerin ortalarından itibaren görece daha sık gün deme gelmeye başlayan çoğulcu toplum tartışmalarının bir tasvir ve değer lendirmesi yapılmaktadır. 1980'lerin ortalarından itibaren toplumun ve dev letin ulus-devlet nitelikli yapısının yarattığı rahatsızlıklara karşı seslendirilen eleştiriler, bu devlet ve toplum yapışma alternatif toplum projeleri, proje gi rişimleri veya çözüm önerileri de ele alınmaktadır. Tezde ayrıca bu yaklaşım ların gerek ülke içi gerek dünyanın güncel siyasal ve kültürel konjonkürüyle alakalı bağlamı kurulmaya çalışılmaktadır. Tezin Giriş bölümünden sonraki İkinci Bölümünde Dünyada Ço ğulculuğun Tarihi ele alınmakta; bunun için de bir başlangıç olarak Aydın lanma mirası denilen bir kültürel bağlama atıfta bulunulmaktadır. Aynı bö lümde Ulus-devlet, ulus ve uluslaşma gibi kavramlarla beraber küreselleşme ve postmodernizm, yeni dünya düzeni, cemaatçilik ve radikal demokrasi gibi kavram, tema ve oluşumlara, Türkiye'deki çoğulculuğun manzarasını tamamlamak açısından tamamlayıcı referans noktaları olarak yaklaşılmak tadır. Üçüncü Bölümde Türkiye'de ulus-devletin gelişimiyle paralel ola rak gelişen kimlik sorunu ve Türkiye'nin mozaik yapışma, çoğulculuk tar-115 tışmalarının güdüleyici zemini olarak işaret edilmektedir. Bu bağlamda Os manlı'dan Cumhuriyete Adem-i merkezüikten ulus devlete geçiş; Türkiye'de demokrasi ve laikliğin ilişkisel tarihi ve ulus devletle birlikte bastırılan kimlik ler konu edinilmektedir. Dördüncü bölümde ise son zamanlarda Türkiye'deki çoğulculuk tartışmalarına İslamcı kanattan gelen ve pek çok entellektüel kesimi tartış maya çeken ve kamuoyunda“Medine Vesikası”olarak bilinegelen tartışma nın sivil toplum ve demokrasi bilincine getirebileceği katkı ve tartışmaya te mel teşkil eden“Medine Vesikası”nın tarihsel geçerliliği açısından bir değer lendirmesi ve bu tartışma çerçevesinde bir söylem analizi denenmektedir.
Özet (Çeviri)
116 SUMMARY THE NEW APPEARANCES OF PLURALISM IN TURKEY Some Recent Discussions on the Pluralist Models of Society The aim of this thesis is to make description and evaluation of the discussions on the pluralist society, having been frequently mentioned since the mid- eighties. From the mid-eighties onward, criticisms have been pronounced against the troubles resulted by the national-state nature of the society and of the state itself, and some alternative solutions and projects have been proposed against this political structure. An evaluation of major of all these projects and alternatives are involved in this thesis. Furthermore, having considered that all these discussions correspond to a national and internati onal conjuncture, a current political and cultural context is referred for this currency. Thus, in the Second Chapter, after the Introduction Chapter the history of pluralism in general is considered; for this, as a departure, a cultu ral context that is to be called the legacy Enlightenment is referred to. In the same Chapter some concepts, themes and discussions such as new world or der, communiterianism and radical democracy, as well as nation-state, nation and nationalisation are referred as complementary points in order to com plete the panorama of the Turkish pluralism.117 In the third Chapter, the identity problem and the mosaic struc ture of the Turkish society which have been emerging in parallel with the development of the Turkish Nation state are treated as motivating backgro und for the debates on pluralism. In this context the transition from the Ot toman to the Republic and correspondingly from decentralisation to nation- state; the co-relational history of democracy and secularisation and the opp ressed identities through the national-state are some issues involved in this chapter. And in the Fourth Chapter, a recent dispute is described and analysed. That is the dispute inspired by the famous“Contract of Madinah”acted between the religious groups of Madinah of the Prophet in the seventh Century. This is the other name of the contribution of the Turkish Islamists to the debate on pluralism. It has drawn many intellectual groups into the debate to evaluate the real historical value, validity and adaptability of the Contract to the Turkish political and multicultural structure. In this Chapter the possible implications of this Contract are treated in these terms.