Sığır orjinli lactobacillus spp., enterococcus faecium ve escherichia coli izolatlarının probiyotik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of probiotic properties of bovi̇ne originated lactobacillus spp., enterococcus faecium and escherichia coli isolates
- Tez No: 862716
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR GÜLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Probiyotikler belli oranlarda verildiğinde sağlık açısından faydalı olan canlı mikroorganizmalardır. Bu tez çalışması Sığır orijinli, Lactobacillus spp., E. faecium, E. coli' nin izolasyonu ve probiyotik özelliklerinin araştırılması amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmada probiyotik özelliklerinin belirlenmesi amacı ile 25 adet sığır secumundan selektif besi yerine ekimler sonucunda 56 Lactobacillus spp. ,25 E. faecium ve 33 E. coli izole edilmiştir. Lactobacillus spp.'den iki izolat %0,6 ve %1.5 safra konsantrasyonlarında üreme göstermezken E. faecium izolatlarından bir tanesi %1,5 safrada canlılığını yitirdi. pH 2'de 14 Lactobacillus spp. izolatı %34-52 oranında canlılık gösterdi, 1 E. faecium izolatı %35, 4 E. coli izolatı %34-55 canlılık oranlarına sahipti. 19 Lactobacillus spp, 14 E. faecium, 14 E.coli izolatı hidrofobik olarak değerlendirildi. İzolatların hiçbiri E. coli K99'a karşı in vitro antibakteriyel etki sergilemedi. İzolatların 5 farklı gruptan 6 antibiyotiğe karşı duyarlılıkları değerlendirildi. Lactobacillus spp. izolatlarının ampisilin, trimetoprim-sülfametoksazol, neomisin enrofloksasin, amoksisilin-klavulonik asit ve tetrasiklin, dirençlilik oranları sırasıyla %92,85, %89,28, %76,78, %66,07, %17,85, %10,71 olarak saptandı. E. faecium izolatlarının ampisiline %96, trimetoprim-sülfametoksazole %56, tetrasikline %20, neomisine %12, enrofloksasine %8, amoksisilin-klavulonik aside %0 oranında dirençli oldukları belirlendi. E. coli izolatlarının ampisiline %100, tetrasikline %24,24, neomisine %15,15, trimetoprim-sülfametoksazole %15,15, enrofloksasine %9,09, amoksisilin-klavulonik aside %3,03 ve oranında dirençli oldukları belirlendi. İzolatların safra ve pH2 ye dirençli, hidrofibik olmaları ve antibiyotiklere karşı direnci göz önüne alındığında M22 izolatının probiyotik olarak kullanılabilmesi için daha kapsamlı araştırma yapılması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Probiotics are live microorganisms that are beneficial for health when given in certain amounts. This thesis study was carried out to isolate and investigate the probiotic properties of Lactobacillus spp., E. faecium and E. coli of bovine origin. In the study, in order to determine the probiotic properties, 56 Lactobacillus spp. 25 E. faecium and 33 E. coli were isolated.as a result of culture 25 cattle secum in selective media. While two isolates from Lactobacillus spp. did not grow at 0.6% and 1.5% bile concentrations, one of the E. faecium isolates lost viability in 1.5% bile. 14 Lactobacillus spp. at pH 2. isolate showed 34-52% viability, 1 E. faecium isolate had 35% viability, 4 E. coli isolates had 34-55% viability. 19 Lactobacillus spp, 14 E. faecium, 14 E.coli isolates were evaluated as hydrophobic. None of the isolates exhibited antibacterial effects against E. coli K99 in vitro. The susceptibility of the isolates to 6 antibiotics from 5 different groups was evaluated. Lactobacillus spp. The resistance rates of the isolates to ampicillin, trimethoprim sulfamethoxazole, neomycin enrofloxacin, amoxicillin-clavulanic acid and tetracycline were 92.85%, 89.28%, 76.78%, 66.07%, 17.85%, 10.71%, respectively. detected. It was determined that E. faecium isolates were 96% resistant to ampicillin, 56% to trimethoprim-sulfamethoxazole, 20% to tetracycline, 12% to neomycin, 8% to enrofloxacin, and 0% to amoxicillin-clavulonic acid. It was determined that E.coli isolates were 100% resistant to ampicillin, 24.24% to tetracycline, 15.15% to neomycin, 15.15% to trimethoprim-sulfamethoxazole, 9.09% to enrofloxacin, and 3.03% to amoxicillin-clavulonic acid. Considering that the isolates were resistant to bile and pH2, hydrophobic, and resistant to antibiotics, it was concluded that more comprehensive research was needed to use the M22 isolate as a probiotic..