Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri ile İngilizce dersindeki akademik başarıları ve derse yönelik motivasyonları arasındaki ilişki
Relationship between 9th grade students' learning styles, academic achievement and motivation in English class
  1. Tez No: 862722
  2. Yazar: BÜŞRA ZENCİR
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP AKIN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, dokuzuncu sınıf öğrencilerinin sahip oldukları öğrenme stilleri ile İngilizce dersine yönelik motivasyonları ve İngilizce dersindeki akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Bu çalışmada dokuzuncu sınıf öğrencilerinin sahip oldukları baskın öğrenme stilleri ile İngilizce dersi motivasyonları ve İngilizce dersi akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemek için ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi oluşturulurken erişim kolaylığı amacıyla kolay örnekleme yöntemine başvurulmuştur. Çalışmadaki örneklem grubuna Grasha Reichman öğrenme stilleri anketi,EBA'daki (Eğitim Bilişim Ağı) kazanım testlerinden oluşturulmuş bir İngilizce akademik başarı testi ve İngilizce dersine yönelik motivasyon ölçeği uygulanmış, veriler SPSS programında frekans, yüzdelik, ki kare testi ve Spearman rho kullanılarak analiz edilmiş ve değişkenler arası ilişkiye bakılmıştır. Bulgular: Ölçme araçları ile elde edilen verilerin normallik testi sonucunda normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Örneklem grubundaki öğrencilerin %21,1 ile en fazla bağımsız öğrenme stiline, %9,6 ile en az rekabetçi öğrenme stiline sahip oldukları görülmüştür. Öğrencilerin İngilizce dersine yönelik motivasyonları orta düzey bulunmuştur. Okul türlerine göre İngilizce dersindeki en yüksek motivasyon puan ortalaması fen lisesi öğrencilerine aittir. Öğrenme stilleri ile akademik başarı arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı değildir fakat bağımsız öğrenenlerin başarı puanları,diğer öğrenme stilindeki öğrencilere göre daha yüksektir. Son olarak öğrencilerin motivasyon puanları ile akademik başarıları arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmada elde edilen veriler sonucunda, yalnızca derse yönelik motivasyon ile akademik başarı arasında orta düzeyde pozitif ilişki bulunmuştur. Diğer değişkenlerin ilişkilerini tespit etmek için farklı çalışma grupları ile çalışma tekrarlanabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this study is to examine the relationship between the learning styles of ninth grade students and their motivation for English class and their academic achievement in English class. Method: In this study, relational survey method was used to examine the relationship between ninth grade students' learning styles and their motivation and academic achievement in English class. While creating the sample of the study, easy sampling method was used for ease of access. Grasha Reichman learning styles questionnaire, an English academic achievement test created from the achievement tests in EBA (Education Information Network) and a motivation scale for English course were applied to the sample group in the study, and the data were analyzed using frequency,percentage, chi-square test and spearman rho in the SPSS program and the relationship between the variables was examined. Results: As a result of the normality test, it was determined that the data obtained with the measurement tools did not show normal distribution. It was observed that the students in the sample group had the most independent learning style with 21.1% and the least competitive learning style with 9.6%. Students' motivation for English course was found to be moderate. According to school types, the highest motivation score average in English class belongs to science high school students. The relationship between learning styles and academic achievement is not statistically significant, but independent learners have higher achievement scores than students in other learning styles. Finally, it was determined that there was a moderate positive relationship be- tween students motivation scores and their academic success. Conclusion and Suggestions: As a result of the data obtained in the study, a moderate positive relationship was found between motivation for the course and academic success. The study can be repeated with different working groups to determine the relationships of other variables.