Myoma uteri nedeniyle opere edilen hastalarda histopatolojik incelemenin uterin sarkom, stump, benign myoma ve varyantları açısından araştırılması
Investigation of histopathological examination in patients operated due to uterine myoma in terms of uterine sarcon stump benign myoma and its variants
  1. Tez No: 862723
  2. Yazar: FERİT ÖZMASKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Myoma uteri, yüksek insidansa sahip özellikle doğurganlık çağındaki kadınların sık rastlanan bir hastalığı olup en sık histerektomi endikasyonudur. Yapılan çalışmalar operasyona alınan hastaların histopatolojik incelemesinde malign patolojilerin de çıkabileceğini göstermektedir. Araştırmamızda myoma uteri nedeni opere edilen hastaların histopatolojik incelemesinde; uterin sarkom, malignite potansiyeli bilinmeyen düz kas tümörü (STUMP) ve benign myoma varyantlarının görülme oranlarını araştırmayı amaçladık. Yöntem: Hastanemizde Ocak 2013-Ocak 2023 tarihleri arasında myoma uteri nedeniyle histerektomi ya da myomektomi uygulanmış hastalar dahil edildi. Retrospektif olarak veri tabanımızdan, hastaların demografik ve klinik bulguları, eşlik eden kronik rahatsızlıkları, önceki operasyon öyküleri, geliş şikayetleri, sitoloji (Pap-smear) sonuçları, ultrasonografik olarak myom boyutu, endometrial örnekleme sonucu, kan tetkikleri, operasyon şekli, nihai patoloji sonuçları ve malignite varlıkları incelendi. STUMP saptanan 39 hastanın; yaş, medeni durum, vücut kitle indeksi (VKİ), gravida, parite, abortus, ek hastalık, geçirilmiş operasyon öyküsü, Human Papilloma Virus (HPV), myom boyutu ve endometrial biyopsi sonuçları ile ilişkisi tek tek incelendi. Bulgular: Çalışmamıza ortalama 35,8±5,8 (min:17-max:54) yaşında olan 504 adet hasta dahil edildi. Bu hastaların demografik, klinik, radyolojik verileri ve cerahi sonrası patoloji raporları incelendi. STUMP saptanma oranı %7.7 (n=39) olarak tespit edildi. Ancak STUMP saptanma durumunun yukarıda bahsi geçen hiçbir özellikle istatistiksel anlamlı bir ilişkisi bulunamadı. Sonuç: Uterin myomlar, genellikle benign patolojiye sahip olup tedavi sonrası ek bir risk teşkil etmezler ancak az da olsa STUMP ve malign olan sarkomlar tespit edilebilmektedir. İleride oluşabilecek malinite ve STUMP riski açısından hastaların myom özelliklerinin önceden belirlenip hasta özelinde değerlendirilmesini ve mevcut durumun tedavi edilmesi açısından yakın takip edilmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Uterine leiomyoma, with its high incidence, particularly among women of reproductive age, is the most common indication for hysterectomy. Studies have shown the possibility of malignant pathologies in the histopathological examination. In our research, we aimed to investigate the occurrence rates of uterine sarcoma, STUMP (smooth muscle tumor of uncertain malignant potential), and benign myoma variants in patients operated for uterine leiomyomas. Method: Patients who underwent hysterectomy or myomectomy due to uterine leiomyoma at our hospital between January 2013-January 2023 were included. Retrospectively, demographic and clinical data of patients, chronic dissease, previous surgical history, complaints, Pap-smear results, ultrasound measurements of myoma size, endometrial biopsy, blood tests, surgical approach, final pathology results. Results: A total of 504 patients, with a mean age of 35.8±5.8 years (min:17-max:54), were included in our study. Demographic, clinical, radiological, and post-surgical pathology reports of these patients were reviewed. The rate of detection of STUMP was determined as 7.7% (n=39). Among these patient and age, marital status, BMI (body mass index), gravidity, parity, abortions, comorbidities, history of previous surgeries, HPV (Human Papilloma Virus) status, myoma size, and endometrial biopsy results were individually examined. However, no statistically significant relationship was found between the occurrence of STUMP and any of these mentioned characteristics. Conclusion: Uterine myomas generally have benign pathology, and STUMP and uterine sarcomas can be detected at a small rate. For this reason, myomas should be evaluated individually for each patient. We recommend close follow-up of patients to prevent bad situations in the future.