0-24 aylık bebeği olan annelerin annelik fonksiyonları ile cinsel yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between maternal functions and the quality of sexual life of mothers with 0-24 months old babies
  1. Tez No: 862728
  2. Yazar: EMİNE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma 0-24 aylık bebeği olan annelerin annelik fonksiyonları ile cinsel yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan araştırmanın örnekleminde, 01.01.2023-28.02.2023 tarihleri arasında Rize ilinde bulunan bir hastanenin çocuk polikliniğine başvuruda bulunan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan 377 kadın dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Barkin Annelik Fonksiyonu Ölçeği (BAFÖ), Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği- Kadın (CYKÖ-K) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Cronbach Alfa güvenirlik testi, bağımsız gruplarda t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Bulgular: Annelerin yaş ortalamasının 30.35±4.85 olduğu, annelerin %50.4'ünün üniversite ve üzeri mezunu olduğu, %74.5'inin çalışmadığı ve %81.7'sinin çekirdek aile tipinde yaşadığı belirlenmiştir. Annelerin BAFÖ puan ortalaması 77.48±11.06 ve CYKÖ-K puan ortalamasının 87.58±14.70 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between maternal functions and sexual life quality of mothers with babies aged 0-24 months. Material and Method: In the sample of the descriptive and relationship-seeking study, 377 women who applied to the pediatric clinic of a hospital in Rize between 05.12.2022 and 28.02.2023 and volunteered to participate in the research were included. Personal Information Form, Barkin Maternal Function Scale (BIMF), Sexual Quality of Life Scale-Female (SQLO-F) were used as data collection tools. Descriptive statistical methods, Cronbach Alpha reliability test, independent groups t test and ANOVA test were used to evaluate the research data. Results: It was determined that the average age of the mothers was 30.35±4.85, 50.4% of the mothers were university graduates or above, 74.5% were not working and 81.7 of them lived in a nuclear family type. It was found that the mothers' mean BIMF score was 77.48±11.06 and their mean SQLO-F score was 87.58±14.70.