Beslenme danışmanlığı alan bireylerde etiket okuma, beslenme bilgi düzeyi ve diyete uyum arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Label reading, nutritional knowledge level and diet in individuals receiving nutritional counseling determining the relationship between harmony
- Tez No: 862727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EDE ÇİNTESUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı beslenme danışmanlığı alan bireylerin besin etiketi okuma düzeyleri ile beslenme bilgi düzeyi ve diyete uyumları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu çalışma kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırma olarak uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Manisa ilinde bir beslenme danışmanlık merkezine başvuran bireyler oluşturmaktadır. Çalışma 37 erkek, 74 kadın olmak üzere araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden toplam 111 birey ile yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulmuş anket formları ile ölçeklerden yararlanılmıştır. Verilerin analizi için anlamlılık düzeyi %95 olarak belirlenmiş olup SPSS Statistics programı kullanılmıştır. Çalışmamızda kadın bireylerin %42,3'i besin etiketi okuma alışkanlığına sahip iken erkek bireylerin %22,2'si besin etiketi okuma alışkanlığına sahiptir. Araştırma sonucuna göre çalışmaya katılan bireylerin yarısından fazlası (%57,7) besin etiketi okumadığını belirtmiştir. Bu çalışmada bireylerin besin etiketi okumama nedenleri arasında %51,6 ile besin etiketinin dikkat çekici olmadığı, %23,4 ile besin etiketi üzerinde yazılan bilgilerin anlaşılmayan kelimeler kullanılması temel nedenlerdir. Araştırmaya göre yüksek beslenme bilgi düzeyine sahip katılımcıların besin etiketi okuma tutumlarının; düşük beslenme bilgi düzeyine sahip katılımcıların aldıkları puan ortalamasından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan bireylerin besin etiketi okuma tutumları arttıkça beslenme bilgi düzeylerinde artma olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the nutritional label reading levels of individuals receiving nutritional counseling and their nutritional knowledge level and diet compliance. This study was implemented as a cross-sectional and descriptive research. The population of the research consists of individuals who applied to a nutrition consultancy center in Manisa. The study was conducted with a total of 111 individuals, 37 men and 74 women, who voluntarily agreed to participate in the research. In the study, survey forms and scales created by the researchers were used as data collection tools. To analyze the data, the significance level was determined as 95% and SPSS Statistics program was used. In our study, 42.3% of female individuals have the habit of reading nutrition labels, while 22.2% of male individuals have the habit of reading nutrition labels. According to the results of the research, more than half of the individuals participating in the study (57.7%) stated that they did not read nutrition labels. In this study, the main reasons why individuals do not read nutrition labels are that the food label is not eye-catching with 51.6% and that the information written on the food label is used with incomprehensible words with 23.4%. According to the research, it was found that the nutritional label reading attitudes of participants with a high level of nutrition knowledge were higher than the average score of participants with a low level of nutrition knowledge. It was found that as the nutrition label reading attitudes of the individuals participating in the research increased, their nutritional knowledge levels increased.