Uzun dönem antirezorptif ilaç kullanımına bağlı oluşan femur diafiz kırıklarında kaynama probleminin incelenmesi
Investigation of nonunion problems in femoral diaphyseal fractures caused by long-term antiresorptive drug use
- Tez No: 862746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBUBEKİR ŞERAMET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Uzun Dönem Antirezorptif İlaç Kullanımına Bağlı Oluşan Femur Diafiz Kırıklarında Kaynama Probleminin İncelenmesi Amaç: Amacımız uzun dönem antirezorptif ilaç kullanımına bağlı olarak gelişmiş femur atipik diafiz kırığı olup cerrahi uygunalanan hastalarda kaynamaya etki edebilecek sebeplerin araştırılmasıdır. Metod: Çalışmamızda Ocak 2017 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında atipik femur diyafiz kırığı nedeni ile intramedüller çivi ile cerrahi yapılmış olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Bir yıldan daha uzun süreli antirezorptif ilaç kullanımı olan, 60 yaş üstü ve ASBMR (Amerikan Kemik ve Mineralizasyon Çalışma Cemiyeti) tarafından atipik femur tanı kriterlerine uyan 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda atipik femur kırığı olup anatomik olarak femur diyafizinde kırığı olan hastalar dahil edilmiş olup bu bölgeye uymayan kırıklar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar kadın cinsiyetteydi. Çalışmaya alınan 20 hastadan 11'inde kaynama görüldü 9 hastada kaynamada gecikme görüldü. Kaynama görülen ve görülmeyen şeklinde 2 grup oluşturularak, iki grup arasındaki serum Ca, Lomber T skoru, yaş, antirezorptif ilaç kullanım süreleri ve cerrahi sonrası redüksüyonun atipik femur kırıklarında kaynama üzerine prediktif etkileri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 20 hasta yaş, ilaç kullanım süresi T-skoru ve düzeltilmiş ca düzeyi parametreleri açısından değerlendirildiğinde ortalama yaş 75,5 yıl olarak tespit edildi. İlaç kullanım süresi ortalama 68 ay, ortalama T-skoru - 3.7, Düzeltilmiş serum Ca düzeyi ortalama 8,6 olarak görüldü. 11 hastada cerrahi sonrası ile 6 ayda kaynama görüldü (%55), 9 hastada ilk 6 ayda kaynama görülmedi (%45). Sonuç: Kaynama görülen ve kaynama görülmeyen hastalarda t skoru, yaş, ilaç kullanım süresi ve serum ca değerleri açısından değerlendirildiğinde femur atipik kırıklarında kaynama üzerine bu değerlerin prediktif bir etkisi görülmemiştir. Cerrahi sonrası redüksüyon kalitesi ise kaynama üzerine olumlu etkisi olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Investigation of Nonunion Problems in Femoral Diaphyseal Fractures Caused by Long-Term Antiresorptive Drug Use Purpose: Our aim is to investigate the reasons that may affect union in patients with atypical diaphyseal fractures of the femur due to long-term antiresorptive drug use and who are undergoing surgery. Method: In our study, patients who underwent surgery with intramedullary nailing due to atypical femoral diaphyseal fractures between January 2017 and August 2023 were retrospectively examined. 20 patients who had used antiresoptive drugs for more than one year, were over 60 years of age, and met the atypical femur diagnosis criteria by ASBMR (American Society for the Study of Bone and Mineralization) were included in the study. In our study, patients with atypical femur fractures and fractures in the femoral diaphysis anatomically were included, and fractures that did not fit into this region were excluded from the study. All patients included in the study were female. Union was observed in 11 of the 20 patients included in the study, and a delay in union was observed in 9 patients. Two groups were created, those with and without union, and serum Ca, Lumbar T score, age, duration of antiresorptive drug use and post-surgical reduction were compared between the two groups in terms of their predictive effects on union in atypical femur fractures. Results: When the 20 patients included in the study were evaluated in terms of age, duration of drug use, T-score and corrected blood sugar level parameters, the average age was found to be 75.5 years. The average duration of drug use was 68 months, the average T-score was - 3.7, and the average Corrected serum Ca level was 8.6. Union was observed in 6 months after surgery in 11 patients (55%), and no union was observed in 9 patients in the first 6 months (45%). Conclusion: When patients with and without union were evaluated in terms of t score, age, duration of drug use and serum Ca values, these values did not have a predictive effect on union in atypical femur fractures. The quality of reduction after surgery has been found to have a positive effect on union.