Yenilenebilir enerji sektöründe karbon muhasebesi ve karbon muhasebesi üzerine bir uygulama
Carbon accouting and carbon disclosure in the renewable energy sector an application on accounting
- Tez No: 862751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL GACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde iklim değişikliği ve küresel ısınma, enerji sektöründe bazı değişiklikleri beraberinde getirmektedir. Fosil yakıtlar nedeniyle artan sera gazı salınımları, küresel anlamda iklim değişikliğini daha belirgin bir hale getirmiştir. Yenilenebilir enerji ile sera gazı salınımının azaltılması hedeflenmektedir. Bu amaçla yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, enerji sektörünün daha çevre dostu ve sürdürülebilir bir sektör olmasına katkı sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ve artan enerji talebiyle, çevresel endişeler ve küresel ısınmanın geleceği sorgulanmaya başlanmıştır. Bu noktada, yenilenebilir enerji oluşumları kapsamında yürütülen çalışmalar ve sözleşmelerin karbon emisyonlarına uluslararası sınırlamalar getirmiştir. Bu çalışmada yenilenebilir enerjilerin kullanımıyla birlikte karbon emisyonlarının azaltılması ve işletmeler açısından karbon sertifikalarının kullanımı hakkında incelemeler yapılmıştır. Özellikle yenilenebilir enerji yatırımları yapan işletmelerin karbon ayak izini belirleme, izleme ve raporlama süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, yenilenebilir enerji yatırımları yapan işletmelerin karbon muhasebesi uygulamalarının analiz edilmesi ve örnek uygulamalar üzerinden detaylı bir değerlendirme yapılması hedeflenmektedir. Tezin ilerleyen bölümlerinde, yenilenebilir enerji sektöründeki karbon muhasebesinin teorik çerçevesi ele alınıp, literatür taraması yapılarak önceki araştırmaların ve uygulamaların öne çıkan bulguları analiz edilmektedir. Ardından, karbon muhasebesi uygulamalarının detaylı bir değerlendirmesini yapmak amacıyla sektörde faaliyet gösteren işletmeler için örnek muhasebe kayıtlarına odaklanılmıştır. Bu tez, yenilenebilir enerji sektöründeki karbon muhasebesi uygulamalarının anlaşılmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, işletmelerin karbon yönetimi stratejilerini iyileştirmek ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için uygun araçları ve yöntemleri belirlemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, climate change and global warming have initiated some changes in the energy sector. Increasing greenhouse gas emissions due to fossil fuels have made global climate change more pronounced. For this purpose, the use of renewable energy sources contributes to making the energy sector a more environmentally friendly and sustainable sector. With advancing technology and increasing energy demand, environmental concerns and the future of global warming have begun to be questioned. At this point, studies and conventions carried out within the scope of renewable energy formations have brought international limits to carbon emissions. This study examines the reduction of carbon emissions with the use of renewable energies and the use of carbon certificates for businesses. It aims to examine the processes of determining, monitoring and reporting the carbon footprint of businesses operating in the renewable energy sector. In addition, it is aimed to analyze the carbon accounting practices of these enterprises and to make a detailed evaluation through sample applications. In the following sections of the thesis, the theoretical framework of carbon accounting in the renewable energy sector is discussed and the prominent findings of previous studies and practices are analyzed through a literature review. Then, in order to make a detailed assessment of carbon accounting practices, sample accounting records for the companies operating in the sector are focused. This thesis aims to contribute to the understanding and development of carbon accounting practices in the renewable energy sector. It also aims to identify appropriate tools and methods for businesses to improve their carbon management strategies and achieve their sustainability goals.