Gürültü faktörünün tam zamanlı çalışanlarda yaşam kalitesine etkisi: Havacılık sektöründe bir araştırma
The effect of noise factor on quality of life in full-time employees: A research in the aviation industry
- Tez No: 862753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAÇTI ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz dünyasında teknoloji hızla değişmekte ve gelişmektedir. Dünyanın pek çok noktasına ulaşım ağı oluşturan havayolu ulaşımına hızlı bir sistem olduğu için talep giderek artmaktadır. Zaman yönetiminin önemli olduğu bilgi çağımızda havayolu ulaşımı zamandan tasarruf sağladığı için en ideal taşıma sistemidir. Ülkelerin hava ulaşımının gelişmesi sanayinin büyümesini, uluslararası ticaretin de genişlemesini sağlar. Havayolu ulaşımının diğer bir avantajı da kargo taşımacılığı sayesinde lojistik sektörüne katkısıdır. Turizm endüstrisinin gelişmesinde havayolu taşımacılığının etkisi büyüktür. Havayolu ulaşımının gelişmesi turizm sektörünü olumlu yönde etkileyecektir. Diğer ulaşım türlerine göre daha konforlu, hızlı ve güvenli olması açısından ön plana çıkan havayolu ulaşımının bir takım olumsuz çevresel etkisi gözlenmektedir. Gürültü faktörü bu olumsuz çevresel etkinin başında gelmektedir. Uçakların gürültüsü, yolcuları, havaalanı çalışanlarını ve havaalanı çevresinde yaşayan insanların sağlığını olumsuz etkilemektedir. Çalışan sağlığı açısından gürültü, işitme sisteminde bozulmalara, kardiyovasküler ve psikolojik hastalıklara, dikkat dağınıklığına ve iş performansının düşmesine sebep olur. Bu çalışma da havacılık sektöründe çalışan kişilerin gürültü faktörüne bağlı olarak yaşam kalitesine etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılmış ve havacılık çalışanlarından toplanan 215 anketin verileri, SPSS 26.0'da analiz edilmiştir. Buna göre gürültü faktörünün yaşam kalitesine etkisinin anlamlı ve negatif yönlü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, technology is rapidly changing and developing. Demand is increasing day by day as it is a fast system for air transportation, which creates a transportation network to many parts of the world. In our information age where time management is important, air transportation is the most ideal transportation system as it saves time. The development of the air transportation of the countries provides the growth of the industry and the expansion of international trade. Another advantage of air transportation is its contribution to the logistics sector through cargo transportation. Air transport has a great impact on the development of the tourism industry. The development of air transport will positively affect the tourism sector. Airline transportation, which stands out in terms of being more comfortable, faster and safer than other transportation modes, has some negative environmental effects. Noise factor is one of these negative environmental effects. The noise of airplanes negatively affects the health of passengers, airport employees and people living around the airport. In terms of employee health, noise causes deterioration in the hearing system, cardiovascular and psychological diseases, distraction and decreased work performance. In this study, it is aimed to determine the effects of people working in the aviation sector on the quality of life depending on the noise factor. In this direction, quantitative research methods were used in the study and the data of 215 questionnaires collected from aviation workers were analyzed in SPSS 26.0. Accordingly, it was determined that the effect of the noise factor on the quality of life was significant and negative.