Anayasa Hukuku Bağlamında Türkiye'de ve Abd'de Devlet Başkanının Cezai Sorumluluğu
Criminal Responsibility of Presidents under the Turkish and the Us Constitution
- Tez No: 862755
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Devlet başkanlarının sahip olduğu konumun önemi gereği cezai sorumluluklarına ilişkin anayasal düzenlemeler, devlet başkanının görevden alınmasının bir aracı şeklinde kullanılabilmesi bakımından önem taşımaktadır. Çalışmanın konusunu devlet başkanının cezai sorumluluğunun görünümleri kapsamında ABD ile Türkiye'deki anayasal düzenlemeler oluşturmaktadır. Bu bağlamda öncelikle devlet başkanının cezai sorumluluğu anlayışının gelişimi ortaya konularak farklı hükümet sistemlerindeki cezai sorumluluk düzenlemelerine ilişkin anayasal hükümler ve uygulamaya konu olmuş örnekler incelenmiştir. Sonrasında, ABD başkanının cezai sorumluluğuna ilişkin anayasal düzenleme ve uygulamadaki örnekler başkanlık sistemi kapsamında ele alınmıştır. Son olarak, Türkiye'de devlet başkanının cezai sorumluluğuna ilişkin benimsenen eski anayasal düzenlemeler ortaya konulmuş, 2017 Anayasa Değişikliği ile 1982 Anayasası'nda yapılan önemli değişikliklerden birini oluşturan cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu bakımından getirilen değişiklik, eski düzenleme ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The constitutional provisions regarding criminal responsibility of head of states in Turkey and the USA are the subject of this study. Within this framework, constitutional provisions and examples of criminal responsibility in different governmental systems are examined in the first chapter. In the second chapter, constitutional provisions concerning the US President's criminal responsibility and historical examples are analyzed. Finally, constitutional provisions concerning the Turkish President's criminal responsibility is explained in the final chapter. In this regard, provisions and legal opinions before and after the latest amendments to the Turkish Constitution are compared. In the conclusion part, similarities and differences between Turkey and the USA are evaluated in the light of parameters discussed in previous chapters.