Beslenme danışmanlık ofisine başvuran bireylerin beslenme okuryazarlığı durumu ve etkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of the nutritional literacy status and effective factors of individuals who apply to the nutrition counseling office
  1. Tez No: 862757
  2. Yazar: İBRAHİM DÖNGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KAAN TEKİNŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yaşamın sağlıklı olarak sürdürülmesinde beslenmenin rolü büyüktür. Bu araştırma beslenme danışmanlık ofisine başvuran yetişkin bireylerin beslenme okuryazarlığı durumunun saptanması amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmaya 219 kadın ve 61 erkek olmak üzere 280 kişi katılmıştır. Veriler kişisel bilgiler anket formu ve Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı (YBOYDA) aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 IBM (Statistical Program for Social Sciences) paket programı ile analiz edilmiştir. Değerlendirmelerde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin yanı sıra bağımsız gruplarda t testi, One-Way Anova, Post Hoc analizlerinden Tukey ve Tamhane testi kullanılmıştır. Değişkenlerin ilişkilerini saptamak için ise Pearson Korelasyon analizinden yaralanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %87,5'inin yeterli düzeyde beslenme okuryazarlığı seviyesine sahip olduğu saptanmıştır. Bireylerin YBOYDA toplam puan ortalaması 28,79 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nutrition plays an important role in maintaining a healthy life. This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study to determine the nutritional literacy status of adult individuals who applied to the nutrition counseling office. A total of 280 individuals, 219 women and 61 men, participated in the study. Data were collected through a personal information questionnaire and the Evaluation Instrument of Nutrition Literacy on Adults (EINLA). Data were analyzed with SPSS 22.0 IBM (Statistical Program for Social Sciences) package program. In addition to descriptive statistical methods, t test in independent groups, One-Way Anova, Tukey and Tamhane tests were used as Post Hoc analyzes. Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between variables. It was found that 87,5% of the individuals participating in the study had an adequate level of nutrition literacy. The mean EINLA total score of the individuals was found to be 28,79.