Adölesan yaş grubu yeme bozukluğu tanılı hastaların medikal komplikasyonlarının ve prognozunun retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of medical complications and the prognosis of adolescent age group patients diagnosed with eating disorder
- Tez No: 862761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
bozuklukları, sıklıkla ergenlik döneminde başlayan, ciddi akut ve kronik komplikasyonlar ile seyreden, psikiyatrik hastalıklardan biridir. Bu araştırma ile Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi ergen sağlığı bölümünce izlenen anoreksiya nervoza (AN) ve bulimia nervoza (BN) tanılı hastaların başvuru sırasındaki bulgularının hastalığın 6. ay ve 1. yılındaki vücut ağırlığı (VA) ile ilgili prognozuna etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ergen polikliniğinde görülmüş AN, BN ve atipik AN (aAN) tanısı alan 12-18 yaş aralığında 107 hastanın dosyası retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların başvuru sırasındaki demografik özellikleri, laboratuar bulguları, menstrüasyon durumu ve psikososyal özelliklerine göre hastaların VKİp 0.05). Hastaların tanı anına kadar kaybettikleri VA ile 6. ay İVA (%) arasında orta düzeyde, 1.
Özet (Çeviri)
Eating disorders are diseases with severe acute and chronic complications, which pften begin in adolescence and results in the highest mortality rate among psychiatric diseases. Retrospectively this research was aimed to examine the effects of demographic characteristics at the time of diagnosis, BW (Body Weight) change, medical complications and psychosocial status on the prognosis of 12-18 year old eating disorder (Anorexia Nervosa and Blumia Nervosa) patients, who are followed up in the adolescent health department of Ankara Bilkent City Hospital Children's Hospital, in the first year of the disease. The files of 107 patients diagnosed with AN, BN and aAN (atypical anorexia nervosa) between the ages of 12-18 who applied to the adolescent outpatient clinic of the University of Health Sciences Ankara Bilkent City Hospital between September 1, 2019 and November 01, 2021 were retrospectively examined. According to the patients' findings at the time of admission, amenorrhea status, psychosocial characteristics and laboratory findings, the rates of patients being in the BMI (body mass index)