Papiller tiroid karsinomu olgularında psammom cisimcikleri varlığının uzun dönem prognoza etkisi
Impact of presence of psammoma bodies on long-term prognosis in papillary thyroid carcinoma cases
- Tez No: 862794
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM GÜLLÜ CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Papiller tiroid karsinomu (PTK) tiroid bezinin folikül epitelinden köken alan bir kanser türüdür. Psammom cisimcikleri PTK içinde kalsifiye bir odak etrafında konsantrik tabakalar olarak görülen yapılardır ve PTK tanısında karakteristik bir öneme sahiptir. Psammom cisimciklerinin oluşum mekanizması ile hastaların klinik tablosu ve prognozla olan ilişkisi kesin olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada Psammom cisimcikleri varlığının klasik tip PTK vakalarında tanı anındaki histopatolojik ve klinik bulgular ile uzun dönem takiplerde rekürrens durumuna etkisini araştırmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniğine 2010-2022 yılları arasında başvuran, 2018 yılı ve öncesinde klasik tip PTK tanısı almış ve opere edilmiş, patoloji verileri mevcut olan 102 hasta retrospektif olarak analiz edilerek çalışmaya dahil edildi. Hastaların mevcut patoloji örnekleri yeniden incelenerek Psammom cisimciği içerme durumu değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 102 hastanın patoloji örnekleri yeniden incelendiğinde 66 hastada (%64,7) Psammom cisimcikleri görülürken 36 hastada (%35,3) Psammom cisimciği görülmedi. Psammom cisimciği içeren ve içermeyen hasta grupları karşılaştırıldığında cinsiyet açısından farklılık saptanmadı. Psammom cisimciği içeren grupta tanı yaşının daha genç olduğu görüldü (p:0,015). İki grup arasında tümörün histopatolojik özellikleri karşılaştırıldığında tümör boyutu, kapsül invazyonu, ekstratiroidal uzanım, lenfovasküler invazyon, tümör dışı dokuda lenfositik tiroidit veya nodüler guatr varlığı açısından anlamlı farklılık görülmedi. Ancak Psammom cisimciği içeren grupta tanı anında lenf nodu metastazı varlığının Psammom cisimciği içermeyen gruba göre daha yaygın olduğu saptandı (p:0,001). Ayrıca bu grupta metastatik lenf nodu sayısı ve boyutunun da Psammom cisimciği içermeyenlere göre daha yüksek olduğu görüldü (p:0,001 ve p:0,046). Operasyon sonrası TNM evrelemesi ve risk grubu karşılaştırmasında her iki grup arasında T evresinde farklılık görülmedi. Psammom cisimciği içeren gruptaki hastaların daha yüksek oranda N1a ve N1b evresinde olduğu görüldü (p:0,001). Çalışmaya dahil edilen hastalar içinde uzak organ metastazı olan hasta olmadığından M evresine dair değerlendirme yapılamadı. Psammom cisimciği içermeyen gruptaki hastaların daha yüksek oranda düşük riskli olarak kategorilendirildiği, Psammom cisimciği içeren gruptaki hastaların ise daha yüksek oranda orta veya yüksek riskli olarak kabul edildiği görüldü (p:0,009). Uzun dönem takipte rekürrens açısından iki grup karşılaştırıldığında Psammom cisimciği içeren grupta rekürrens görülme durumu sayısal olarak üstün görülse de istatistiksel değerlendirmede anlamlı farklılık saptanmadı (p:0,532). Sonuç: Klasik tip PTK hastalarında tümör dokusunda Psammom cisimcikleri varlığının tanı anında lenf nodu metastazı ile istatistiksel olarak anlamlı şekilde ilişkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Papillary thyroid carcinoma (PTC) is a type of cancer originating from the follicular epithelium of the thyroid gland. Psammoma bodies are structures that appear as concentric layers around a calcified foci in PTC and have a significant importance in the diagnosis of PTC. The mechanism of formation of Psammoma bodies and their relationship with the clinicopathological features and prognosis is not clear. In this study, we aimed to investigate the effect of the presence of Psammoma bodies on histopathologic and clinical findings at the time of diagnosis and recurrence status in long-term follow-up in classical type PTC cases. Materials and Methods: 102 patients who were admitted to the outpatient clinic of Ankara University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine and Department of Endocrinology and Metabolic Diseases between 2010 and 2022, who were diagnosed with classic type of PTC and operated in 2018 and before, and whose pathology data were available were retrospectively analyzed and included in the study. The existing pathology specimens of the patients were re-examined and the presence of Psammoma bodies was evaluated. Results: Of the 102 patients included in the study, Psammoma bodies were found in 66 (64,7%) of them, but not found in 36 (35,3%) of the cases. There was no significant difference between the groups in terms of gender. The age at the time of the diagnosis was younger in the group with Psammoma bodies (p:0,015). Histopathological features of the tumor were compared between the two groups and no significant difference was observed in terms of tumor size, capsular invasion, extrathyroidal extension, lymphovascular invasion, presence of lymphocytic thyroiditis or nodular goiter in the non-tumor tissue. However, the presence of lymph node metastasis was more common in the group containing Psammoma bodies compared to the group without Psammoma bodies (p:0,001). In addition, the number and size of the metastatic lymph nodes were also higher in this group (p:0,001 and 0,046). Postoperative TNM staging and risk stratification comparison showed no difference in T stage between the two groups. Patients in the Psammoma body containing group were more likely to be in N1a and N1b stage (p:0,001). Since there were no patients with distant metastasis among the patients included in the study, no evaluation of M stage could be made. A higher proportion of the patients in the group without Psammoma bodies were categorized as low risk, whereas a higher proportion of patients in the group with Psammoma bodies were categorized as intermediate or high risk (p:0,009). When the two groups were compared in terms of recurrence in long-term follow-up, although the recurrence rate in the Psammoma body group was numerically superior, no significant difference was found in statistical evaluation (p:0,532). Conclusion: The presence of Psammoma bodies in tumor tissue was significantly associated with lymph node metastasis at the time of diagnosis in patients with classic type PTC.