Yaşlı hastalarda kardiyak cerrahisi sonrası erken mobilasyon egzersizleri ile geleneksel fizyoterapinin karşılaştırılması
Comparison of early mobilisation exercises and traditional physiotherapy following cardiac surgery on older patients
- Tez No: 862795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kardiyovasküler sistem, diğer adıyla dolaşım sistemi kalp ve kan damarlarından oluşur. Bu sistem vasıtasıyla kan tüm vücuda yayılır, oksijen ve besin maddeleri tüm doku ve organlara iletilir. Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) koroner kalp hastalığı, serebrovasküler hastalıklar ve konjenital kalp hastalığı gibi bir grup hastalığın genel tanımıdır. KVH'nin etiyolojisi ve patogenezi büyük ölçüde yaşam tarzına bağlıdır. KVH'lerin davranışsal, biyolojik ve sosyal düzeyde yatkınlıkları ve risk faktörleri vardır. Bunlar yaş, cinsiyet, genetik faktörler, diabetes mellitus, hiperlipidemi, obezite, hipertansiyon, sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, fiziksel hareketsizlik ve stresli yaşam tarzıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kan basıncı, kolesterol, obezite ve sigara içiminin kontrolü ile KVH'lerin görülme sıklığının yarıya indirilebileceğini bildirmektedir. Günümüzde yıldan yıla artan KVH'ler mortalite ve morbiditenin başlıca sebeplerindendir. WHO'ya göre, KVH her yıl yaklaşık 17,9 milyon kişinin ölümüne sebebiyet vermekte ve dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır. KVH nedeniyle gerçekleşen beş ölümünün dördü kalp krizi ve serebrovasküler olaylardan kaynaklanmakta ve bu ölümlerin üçte biri 70 yaşın altındaki kişilerde gerçekleşmektedir. Post-operatif dönemde aktif olan hastaların hastanede kalma sürelerinin daha kısa olduğu ve post-operatif komplikasyonlara daha az maruz kaldıkları bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, tekrarlayan kardiyovasküler olayların %75'i önlenebilmekte ve ikincil koruma bu yükü hafifletebilmektedir. Kardiyak rehabilitasyon (KR), mortaliteyi azaltan ve KVH'li hastaların yaşam kalitesine olumlu etki eden, etkili bir ikincil korunma için tüm klavuz önerileri sunan kapsamlı bir bakım modelidir. Kardiyak rehabilitasyon programları ile KVH'li hastaların, değiştirilebilir risk faktörlerini önleyerek veya ortadan kaldırarak, hastalık öncesi durumlarını yeniden kazanmaları hedeflenmektedir. Kardiyak rehabilitasyon, hastanın değerlendirilmesi, diyet, kilo verilmesi, egzersiz eğitimi, kronik hastalıkların tedavisi, psikososyal destek, fiziksel aktivite danışmanlığı ve sigaranın bıraktırılması olmak üzere on bileşenden meydana gelmektedir. Kalp ameliyatı geçirmiş yaşlı bireylerde de fiziksel aktivitenin hastanede yatış süresini ve komplikasyon görülme sıklığını azalttığı bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı kalp cerrahisi ameliyatı geçirmiş yaşlı bireylerde erken mobilizasyon ve fonksiyonel egzersizin fiziksel aktivite, fonksiyonel durum ve denge üzerine etkisini değerlendirmektir. Bu tez çalışması Irak-Bağdat Ibn Al-Bitar Kalp Cerrahisi Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışmaya kardiyak cerrahi geçirmiş 100 hasta (69 erkek, 31 kadın) dahil edilmiştir. Katılımcıların tümü 65 yaş ve üzeri bireylerdir. Katılımcılar, her grupta ellişer hasta olmak üzere Grup A ve Grup B olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Grup A müdahale grubu, Grup B kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Her iki gruba da konvansiyonel kardiyak fizyoterapi uygulanırken, Grup A'ya ek olarak erken mobilizasyon ve fonksiyonel egzersiz programı (postoperatif ilk 2 gün, yoğun bakım ünitesinde, günde üç kez: glenohumeral ve servikal mobilizasyon, baş kontrolü, el kavrama egzersizleri, oturma pozisyonunda denge egzersizleri, spirometre ile solunum egzersizleri, postüral drenaj, torakal perküzyon ve vibrasyon uygulanmıştır. Postoperatif üçüncü ve yedinci günler arasında ise, günde üç kez: solunum egzersizleri, inspiratuar kas güçlendirme, postüral drenaj, sandalyede oturma kalkma-öne ve geriye yürüme- duvara yaslanıp oturma kalkma gibi fonksiyonel egzersizler, tolerasyona göre 2-10 dakikalık yürüme egzersizleri) uygulanmıştır. Hastaların demografik ve klinik bilgileri postoperatif ilk gün kaydedilmiştir. Değerlendirme ölçümleri ise postoperatif ilk gün ve yedinci gün yapılmıştır. Değerlendirme ölçeği olarak: Kısa-Form Fiziksel Aktivite anketi (SF-IPAQ) fiziksel aktivitenin değerlendirilmesinde, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG) dengenin değerlendirilmesinde, İki Dakika Yürüme Testi (2MWT) ve Kısa Fiziksel Performans Ölçeği (SPPB) fonksiyonel kapasitenin ölçülmesinde kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen istatistiksel sonuçlara göre: A grubundaki bireylerin yoğun bakımda kalma sürelerinin B grubuna böre daha az olduğu tespit edilmiş, A grubundaki bireylerin 2MWT sürelerinin B grubuna böre daha fazla olduğu tespit edilmiş, A grubundaki bireylerin SF-IPAQ değerlerinin B grubuna böre daha fazla olduğu tespit edilmiş, A grubundaki bireylerin TUG sürelerinin B grubuna böre daha az olduğu tespit edilmiş ve A grubundaki bireylerin SPPB değerlerinin B grubuna böre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Korelasyon analizine göre A grubundaki bireylerde 2MWT ile SF-IPAQ, TUG ve SPPB arasında pozitif korelasyon TUG ile 2MWT ve SF-IPAQ arasında ise negatif korelasyon tepit edilmiş, diğer parametrelerde ise pozitif korelasyon tespit edilmiştir. B grubunda ise 2MWT ile SF-IPAQ ve SPPB arasında pozitif, SPPB ile SF-IPAQ arasında pozitif, TUG ile SPPB arasında ise negatif korelasyon tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre kalp cerrahisi geçirmiş yaşlı bireylerde erken mobilizasyon ve fonksiyonel egzersiz, fiziksel aktivite ve fonksiyonellik üzerine iyileştirici etki göstermiştir. Ayrıca erken mobilizasyon ve fonksiyonel egzersizin kalp cerrahisi geçiren geriatrik bireylerde dengeyi de geliştirdiği gözlenmiştir. Çalışmamızda postoperatif ilk yedi günlük veriler değerlendirilmiştir. Dolayısıyla bu konu ile ilgili yapılacak daha uzun takip süreli araştırmalar elde edilen çıkarımları güçlendirecektir.
Özet (Çeviri)
The cardiovascular system generally consists of the heart and vessels. Heart and blood vessel problems together referred to as cardiovascular diseases (CVD) include congenital heart disease, cerebrovascular illness, and coronary heart disease. It is expected that CVD will remain the leading cause of death and disability in the world moving forward. Numerous issues can affect the cardiovascular system, such as defects in the conduction system, rheumatic heart disease, and endocarditis. CVD is mostly treated with medication, exercise, a balanced diet, and heart surgery. Following heart surgery, patients who are active in the postoperative phase stay in the hospital for shorter periods of time and experience fewer complications. After cardiac surgery, exercise helps people improve, but insufficient physical activity can make recovery more difficult. When compared to other alternative therapies, early mobilization following a cardiac surgery improves physical function better. However, recent studies suggest that early patient mobility can facilitate oxygen transport and functional recovery, as well as lower postoperative complications and shorter hospital stays. After cardiac surgery, older adults who exercise during the recovery period experience fewer difficulties and hospitalizations. The purpose of this study is to assess the impact of early mobilization and functional exercise on geriatric patients' post-cardiac surgery physical activity, functional status, and balance. A total of 100 elderly patients—69 men and 31 women—who had undergone cardiac surgery and were up to 65 years old—voluntarily took part in the study. There were fifty patients in each of the two groups that the participants were divided into: the early mobilization group (Group A) and the control group (Group B). While the patients in the control group did not get the therapeutic regimen used in the early mobilization group, the patients in the early mobilization group received early mobilization and a functional exercise program. This study was conducted at the Ibn Al-Bitar Hospital in Baghdad, Iraq. A program of early mobilization and functional exercises, in which fifty patients participated part, included: within the first two days after surgery in the intensive care unit, the following exercises are performed: head control, good hand grasp, balance while sitting, breathing exercises using spirometry, and postural drainage using cupping vibration massage three times a day. Between the three and seven days after surgery, the following exercises performed: breathing exercises, postural drainage, inspiratory muscle strength, functional exercise (standing and sitting on a chair, walking inward, backward side line, stepping inside the patch, squatting leaning against wall) for four times a day and repeating fifteen times; and supervised walking in increments of two minutes, as tolerated, up to ten minutes in the morning, afternoon, and evening. Every patient's demographic data was recorded on the seventh postoperative day. In the intensive care unit, the following exercises were performed one to two days after the operation: postural drainage with cupping vibration massage three times a day, head control, good hand grasp, balance while sitting, and movement of the shoulder and neck. Within the first three to seven days following surgery, the following exercises performed: breathing exercises, postural drainage, inspiratory muscle strength, functional exercises (standing and sitting on a chair, walking inward, backward side line, stepping inside the patch, squatting leaning against wall) for four times a day and repeating fifteen times; and supervised walking in increments of two minutes, as tolerated, up to ten minutes in the morning, afternoon, and evening. On the seventh day following heart surgery, all patients assessed with examinations and questionnaires. To measure physical activity Short-Form International Physical Activity Questionnaire (SF-IPAQ), to assessment balance Time Up and Go (TUG), to assessment functional capacity the 2-minute walking test (2MWT) and the short physical performance battery (SPPB) used. The purpose of this study is to assess the impact of early mobilization and functional exercise on geriatric patients' who undergone cardiac surgery. Our study's findings indicate that early mobilization and functional exercises have a positive impact on older cardiac patients'. Older patients undergoing cardiac surgery also experienced improved balance as a result of early mobilization and functional exercises.