Antenatal tanılı tek taraflı hidroüreteronefrozu olan hastalarda, ipsilateral ve kontralateral böbrek boyutlarının arasındaki fark, gereksiz VCUG yapılmasını önlemeye yardımcı olabilir mi?
Can we predict the possibility of vesico-ureteral reflux according to the ultrasound results in patients with prenatally diagnosed unilateral hydroureteronephrosis?
  1. Tez No: 862796
  2. Yazar: EFE SEMETEY OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP TARKAN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızda, kontralateral böbreği normal olan, tek taraflı antenatal HN tanısı ile takip edilen ve postnatal takipte hidroüreteronefroz saptanan hastalarda, longitudinal böbrek boyutları arasındaki oranın reflüyü öngörmede ve gereksiz VCUG'den kaçınmadaki rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2009-2023 tarihleri arasında 0-1 yaş aralığında tek taraflı antenatal HN tanısı ile takip edilen ve voiding sistoüretrografi (VCUG) tetkiki yapılan hastaların VCUG ve üriner US verileri retrospektif olarak inceledik. Merkezimizde yapılan postnatal US'de hidroüreteronefroz saptanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Kompleks üriner sistem anomalisi olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. VCUG'de reflü varlığını öngörmek için üriner US'de böbrek boyutları, parankim kalınlıkları, anteroposterior renal pelvis çapları, Fetal Üroloji Derneği (SFU) hidronefroz dereceleri, distal üreter çapları ve varsa sintigrafik tetkikleri detaylı şekilde incelendi ve not edildi. Bulgular: Çalışmamızda 89'u erkek, 30'u kız toplam 119 hasta değerlendirildi. 41 hastada (%34,5) derece 3-5 reflü tespit edildi. ROC analizinde etkilenen böbrek uzunluğunun sağlam böbrek uzunluğuna oranı için“-8,2%”kesme değer alındığında duyarlılık 70,73%, özgüllük 91,03%, PPV 80,56% ve NPV 85,54% olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction & Objectives: Standart diagnostic work-up in patients with antenataly diagnosed unilateral hydroureteronephrosis (HUN) includes rutine voiding cyctourethrography (VCUG) to rule out vesico-ureteral reflux (VUR). The aim of this study is to evaluate difference of longitudinal lenghts of affected and contralateral normal kidneys to decide to omit rutine VCUG in these patient group. Materials and Methods: We retrospectively examined voiding cystourethrography (VCUG) and urinary ultrasonography (US) data of patients monitored with a diagnosis of unilateral antenatal hydronephrosis (HN) within the 0-1 age range from 2009 to 2023. Patients with postnatal ultrasound detecting hydroureteronephrosis at our center were included in the study. Those with complex urinary system anomalies were excluded. In order to predict reflux in VCUG, urinary US data, including kidney dimensions, parenchymal thickness, anteroposterior renal pelvis diameters, Society for Fetal Urology (SFU) hydronephrosis grades, distal ureter diameters, and, if available, scintigraphic studies were meticulously examined and documented. Results: In our study, a total of 119 patients were evaluated, comprising 89 males and 30 females. Reflux of grade 3-5 was detected in 41 patients (34.5%) When the cut-off value of“- 8.2%”was employed for the ratio of affected kidney length to healthy kidney length in the ROC analysis, the sensitivity was determined as 70.73%, specificity as 91.03%, positive predictive value (PPV) as 80.56%, and negative predictive value (NPV) as 85.54%.