Erken dönem uyumsuz şemalar ile evlilik uyumu ve cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between early incompatible schemas and marrial compatibility and sexual satisfaction
- Tez No: 862817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Sosyoloji, Psychiatry, Psychology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada; evli çiftlerin erken dönem uyumsuz şemaları, evlilik uyumu ve cinsel doyum arasındaki bağıntı konu edilmiştir. Araştırmanın söz konusu örneklemi, İstanbul, Türkiye'den gönüllülük esasıyla araştırma örneklemine katılan 150 evli bireyden meydana gelmektedir. Örneklemdeki her iki eşin de sosyo-demografik verileri, araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu, erken dönem uyumsuz şemaları belirlemek amacıyla Young Şema Ölçeği, Evlilik uyum düzeyini belirlemek amacıyla evlilik uyum ölçeği ve cinsel doyum düzeyini belirlemek amacıyla Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği uygulanmıştır. Genel veri analizi esnasında tasarlanan ilişkisel tarama modeli, örneklemdeki evli çiftlerin verilen parametreler arasından incelenmesinden oluşmaktadır. Bu modele uygun olacak şekilde veri toplama araçlarıyla evli bireylerden erken dönem uyumsuz şemalar, evlilik uyumu ve cinsel doyum konusunda veriler elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS analizine tabi tutularak evli bireylerde bu özellikler arasındaki ilişki ortaya çıkarılmış ve elde edilen sonuçlar önceki araştırmalar ışığında tartışılarak gözden geçirilmiştir. Bu çalışmanın amacı evli bireylerde erken dönem uyumsuz şemaların evlilik uyumunu ve cinsel doyumu etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Ayrıca bu temel amaç ile beraber çalışmamızda erken dönem uyumsuz şemalar, evlilik uyumu ve cinsel doyumun katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ile ne düzeyde ilişkili olabileceğini de belirleyerek dış değişkenleri bertaraf edebilmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın sonucunda bağlılık ve özellikle duygusal yakınlık cinsel doyumun oldukça önemli etkenleri olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; The relationship between early maladaptive schemas of married couples, marital adjustment and sexual satisfaction are discussed. The aforementioned sample of the research consists of 150 married individuals from Istanbul, Turkey who participated in the research sample on a voluntary basis. The socio-demographic data of both spouses in the sample, the Personal Information Form prepared by the researcher, the Young Schema Scale to determine the early maladaptive schemas, the marital adjustment scale to determine the level of marital adjustment, and the Arizona Sexual Experiences Scale to determine the level of sexual satisfaction were applied. The relational screening model designed during the general data analysis consists of examining the married couples in the sample among the given parameters. In accordance with this model, data on early maladaptive schemas, marital adjustment and sexual satisfaction were obtained from married individuals with data collection tools. The collected data were subjected to SPSS analysis and the relationship between these characteristics in married individuals was revealed and the results obtained were discussed and reviewed in the light of previous studies. The aim of this study is to investigate whether early maladaptive schemas affect marital adjustment and sexual satisfaction in married individuals. In addition, with this main purpose, our study aims to eliminate external variables by determining to what extent early maladaptive schemas, marital adjustment and sexual satisfaction may be related to the socio-demographic characteristics of the participants. As a result of the research, it was found that commitment and especially emotional intimacy are very important factors of sexual satisfaction.