Akciğer kanserli hastalara bakım verenlere uygulanan hemşire liderliğinde destekleyici bakım programının bakım yükü ve aile dayanıklılık düzeyine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effects of nurse-led supportive care program on caregiver burden and family resilience of caregivers of patients with lung cancer: A randomized controlled trial
- Tez No: 862816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ZORBA BAHÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma, akciğer kanserli hastalara bakım verenlere uygulanan hemşire liderliğinde destekleyici bakım programının bakım yükü ve aile dayanıklılığı düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma değerlendirici kör, pragmatik paralel grup, randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırma, İzmir Ege Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Kemoterapi Ünitesi'nde Temmuz 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında akciğer kanserli hastalara bakım veren ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 46 primer aile üyesi ile yürütüldü. Müdahale (n=23) ve kontrol (n=23) gruplarına aile üyeleri rastgele atandı. Araştırmada tabakalı ve blok randomizasyon yöntemi kullanıldı. Müdahale grubundaki aile üyelerine sekiz hafta boyunca haftada bir kez klinikte yüz yüze görüşme yöntemi ile hemşire liderliğinde destekleyici bakım programı uygulandı. Kontrol grubundaki aile üyelerine ise rutin tedavi ve bakım dışında herhangi bir girişimde bulunulmadı. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Kanser Hastalarına Bakım Verenlerin Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği-TR, Zarit Bakım Yükü Ölçeği (ZBYÖ) ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği- Kısa Formu (CDPSÖ-KF) ile toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson ki-kare, Independent samples t-test, Repeated Measures ANOVA ve Mixed ANOVA testi uygulandı. Müdahale grubundaki aile üyelerinin başlangıca göre sekizinci ve 12.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the effects of the nurse-led supportive care program on caregiver burden and family resilience of caregivers of patients with lung cancer. The study was carried out as an assessor-blinded, pragmatic parallel-group, randomized controlled trial. It was conducted with 46 primary family caregivers who provided care to patients with lung cancer between July 2023 and February 2024 at the Chemotherapy Unit of the Department of Chest Diseases at Izmir Ege University Health Practice and Research Center and who met the inclusion criteria. Family members were randomly assigned to intervention (n=23) and control (n=23) groups. In the study, stratified and block randomization methods were used. A nurse-led supportive care program was applied to the family caregivers in the intervention group once a week for eight weeks using the face-to-face interview method in the clinic. The family caregivers in the control group received only routine treatment and care. The research data were collected using a Descriptive Information Form, the Supportive Care Needs Survey for Partners and Caregivers of Patients Diagnosed with Cancer-TR, the Zarit Caregiver Burden Scale, and the Connor-Davidson Resilience Scale-Short Form. Descriptive statistics, Pearson chi-square test, Independent samples t-test, Repeated Measures ANOVA, and Mixed ANOVA were used for the analysis of the study data.