Pankreas kanser hücre hattında pankreas duktal adenokarsinomda erken teşhis ve tedaviye yönelik prospektif biyobelirteç saptanmas
Prospective biomarker detection for early diagnosis and treatment of pancreatic ductal adenocarcinoma in pancreatic cancer cell line
  1. Tez No: 862856
  2. Yazar: NARMIN BAKHSHALIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHVEŞ PODA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Pankreas adenokarsinomu, kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olup, spesifik prognostik ve tedavi öngördürücü biyobelirteçlere acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma kapsamında, TNC, COL18A1 ve ULBP1 gelecek vaat eden biyo-belirteçler olarak seçilmiştir. Bu moleküler hedeflerle ilgili çalışmalar, farklı gemcitabine dozlarına (2,5, 5, 15 μM) farklı inkübasyon sürelerine (48,72,96 saat) maruz bırakılan PANC1 hücreleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hedef gen ifadeleri, qRT-PCR (TNC, ULBP1, COL18A1, ZEB1) ile analiz edilmiştir. Hücre lizatları ve hücre dışı medyumdan alınan örnekler, LUMINEX (TNC, ULBP1, COL18A1) ve ELISA (CA19-9 ve ZEB1) aracılığıyla incelenmiştir. Ayrıca, ULBP1 proteininin, PANC1 hücrelerindeki yerleşimi konfokal mikroskopi ile gösterilmiştir. 72 saatlik inkübasyon için IC50 değeri 5 μM olarak belirlenmiştir. Hücre lizat örneklerinde TNC proteini sadece kontrol grubunda pozitif olarak tespit edilmiştir. Hücre dışı medyumdan elde edilen örnekler, tüm şartlarda (saat: 48, 72, 96 ve doz: 2,5, 5, 15 μM) analiz edilmiş ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pancreatic adenocarcinoma is one of the leading causes of cancer-related deaths and specific prognostic and treatment-predictive biomarkers are urgently needed for decision-making. We selected TNC, COL18A1, and ULBP1 as promising prospective bio-markers. Concerning these targets, PANC1 cells under basal conditions were compared to different gemcitabine exposure conditions (duration: 48,72,96 hours and doses: 2,5, 5, 15 μM). Target gene expressions were analyzed using qRT-PCR (TNC, ULBP1, COL18A1, ZEB1). Cell lysates and cell-free medium samples were compared via LUMINEX (TNC, ULBP1, COL18A1) and ELISA (CA19-9 and ZEB1). ULBP1 protein was demonstrated through confocal microscopy in cultured cells. IC50 value was determined as 5 μM for 72-hour incubation. In the cell lysate samples, TNC protein was detected only at basal conditions. After administration of gemcitabine, cell-free medium samples were also analyzed and compared to basal conditions as controls.