Santral puberte prekoks, prematür telarş, prematür adrenarş tanılı hastaların vücut kompozisyonlarının ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of body compositions and antropometric measurements of patients with central puberte precox, premature telarsh, premature adrenarch
- Tez No: 862871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç:Puberte prekoks (erken ergenlik) sıklıkla karşımıza çıkan, psikolojik, sosyal ve psikolojik olarak çocukları etkileyen bir hastalığa denir. Puberte prekoks bulgularıyla polikliniklere başvuran hastaların sayısının gün geçtikçe arttığı gözlenmektedir. Bu etkilerin azaltılması için GnRHa (gonadotropinreleasing hormon analoğu) kullanılan en yaygın tedavidir. Bu çalışmamızda santral puberte prekoks, prematüre telarş ve prematür adrenarş tanılı olguların vücut kompozisyonlarının ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi, ayrıca santral puberte prekoks tedavisinde kullanılan GnRHa'larının vücut sıvı-yağ kompozisyonuna etkisini prospektif olarak tanımlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Gülhane Eğitim Arastırma Hastanesi Çocuk Sağlığı veHastalıkları Çocuk Endokrin Polikliniğine nisan 2023- temmuz 2023 tarihleri arasında başvuran 6 yaş-10 yaş arasında puberte prekoks tanısı alan 30 kız hasta, prematür adrenarş tanısı alan 30 kız hasta, prematür telarş tanısı alan 30 kız hasta ve kontrol grubu olarak sağlıklı gönüllü 30 kız çocuğu incelemeye alınmıştır. Ayrıca puberte prekoks tanısı alan aynı 30 hastanın GnRH agonist (Leuprolid asetat) tedavisinden 3 ay sonraki vücut kompozisyonlarını ve antropometrik ölçümlerini kıyaslayarak toplam 150 hastayı araştırmaya dahil ettik. Hastaların öyküsünde doğum tarihi, şikayeti, kemik yaşı sorgulandı. Antropometrik ölçümler olarak boyu, vücut ağırlığı, bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi, kol çevresisorgulandı. Ayrıca BİA yöntemiyle hastaların vücut kompozisyonları (vücut sıvı miktarı, yağsız vücut kütlesi,yağ miktarı, yağ yüzdesi) incelendi. Puberte prekoks hastalarının GnRH agonist (Leuprolid asetat) tedavisi almaya başladıktan 3 ay sonraki antropometrik ölçümleri ve vücut kompozisyonları tekrar incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Precocious puberty (early puberty) is a disease that is frequentlyen countered and that affects children psychologically, socially and psychologically. It is observed that the number of patients admitted to out patient clinics with the findings of prepubertal precox is increasing day by day. GnRHa (gonadotropinreleasinghormone analog) is the most common treatment used to reduce these effects. Inthisstudy, weaimed to evaluate the body compositions and anthropometric measurements of cases diagnosed with premature the larche and prematur eadrenarche, and to prospectively describe the effect of GnRHaused in thetreatment of central puberty precox on body fluid-fatcomposition. Materials and Methods: 30 female patients between the ages of 6 and 10 who were diagnosed with precocious puberty, 30 female patients diagnosed with premature adrenarche, 30 female patients diagnosed with premature thelarche and control patients who applied to Gülhane Training and Research Hospital Pediatric Endocrine Polyclinic between April 2023 and July 2023. As a group, 30 healthy volunteer girls were examined. In addition, we included a total of 150 patients in the study by comparing the body composition and anthropometric measurements of the same 30 patients diagnosed with precocious puberty 3 months after GnRH agonist (Leuprolide acetate) treatment. The patients' history, date of birth, complaints, and bone age were questioned. Height, body weight, waist circumference, hip circumference, neck circumference, and arm circumference were questioned as anthropometric measurements. In addition, the body compositions of the patients (amount of body fluid, lean body mass, amount of fat, percentage of fat) were examined using the BIA method. Anthropometric measurements and body compositions of prepubescent patients were re-examined 3 months after they started receiving GnRH agonist (Leuprolide acetate) treatment.