Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile okul başarısı ve akran ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction and school success and peer relationships in adolescents
- Tez No: 862870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ergenlerin sosyal medya bağımlılığının okul başarısı ve akran ilişkisi bakımından araştırılmasıdır. Çalışmanın örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul İlinin Zeytinburnu İlçesindeki devlet okulunda okuyan 375 lise öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmaya katılım gösteren öğrencilerin yaş ortalamaları 16, katılımcıların cinsiyetleri ise %46,9'u kız, %53,1'i erkektir. Çalışma kapsamındaki bulgular, Ergenler için Sosyal Medya Ölçeği, Akran İlişkileri Ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi formu uygulanarak elde edilmiş ve incelenmiştir. İstatistiklerin değerlendirilmesinde katılımcıların sosyodemografik niteliklerini tespit etmek için betimsel verilerden faydalanılmıştır. Cinsiyet, yaş, sınıf seviyesi, ailenin gelir düzeyi, sosyal medya kullanım sıklığı, sosyal ağlarda geçirilen süre ve dönem sonu not ortalamalarına göre öğrencilerin sosyal medya ölçeği, akran ilişkileri ölçeği toplam puanlarının sosyodemografik özelliklerle ilişkisi Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri ile incelenmiştir. ANOVA testinin varsayımları karşılanmadığı durumlarda, Kruskal-Wallis H testi tercih edilmiştir. Tüm bu istatistiksel analizler, %95 güven aralığında ve p değeri.05 anlam düzeyi referans alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler araştırmanın tartışma ve yorum kısmında literatür bağlamında yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği ile Akran İlişkileri Ölçeği arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal medya kullanımı ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medya kullanımı ile sınıf değişkeni arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sosyal medya kullanımı ile yaş değişkeni arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu araştırma sonucunda sosyal medya kullanım süresi değişkeni ile sosyal medya kullanımı arasında arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate adolescents' social media addiction in terms of school success and peer relationships. The sample of the study consisted of 375 high school students studying at a public school in Zeytinburnu District of Istanbul Province in the 2022-2023 academic year. The average age of the students participating in the study is 16, and the gender of the participants is 46.9% female and 53.1% male. The findings within the scope of the study were obtained and examined by applying the Social Media Scale for Adolescents, Peer Relations Scale and Sociodemographic Information form. In evaluating the statistics, descriptive data was used to determine the sociodemographic characteristics of the participants. The relationship between students' social media scale, peer relations scale total scores and sociodemographic characteristics according to gender, age, grade level, family income level, frequency of social media use, time spent on social networks and end-of-term grade point averages was examined with Independent Groups t-test and ANOVA tests. In cases where the assumptions of the ANOVA test were not met, the Kruskal-Wallis H test was preferred. All these statistical analyzes were performed with a 95% confidence interval and a p value of .05 as a reference. The data obtained as a result of the research were interpreted in the context of the literature in the discussion and comment section of the research. As a result of the research, a significant relationship was found between the Social Media Addiction Scale for Adolescents and the Peer Relations Scale. It was concluded that there is a significant relationship between social media use and gender variable. A significant relationship was determined between social media use and the class variable. It was determined that there is a significant relationship between social media use and age variable. As a result of this research, a significant relationship was detected between the social media usage time variable and social media usage.