Metastatik akciğer adenokanserli hastalarda vitamin D reseptör düzeyi ve sağkalım ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between vitamin D receptor level and survival in patients with metastatic lung adenocarcinoma
  1. Tez No: 862881
  2. Yazar: BEYZA ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK KARAKURT ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada, metastatik adenokanserli olgularda nükleer ve sitoplazmik Vitamin D Reseptör (VDR) ekspresyon düzeyi ile sağkalım arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada; 2014-2022 yılları arasında akciğer adenokanser tanısı almış, tanı anında veya sonrasında metastaz gelişmiş 84 hastanın doku örneklerinden immünohistokimyasal yöntemler ile nükleer ve sitoplazmik VDR ekspresyon düzeyleri elde edildi. Mevcut bulgular hastaların sağkalım üzerine etkisi araştırıldı. Kaplan-Meier sağkalım eğrileri ve Cox regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 62,52±9,93 olan 84 hasta dahil edildi. Hastalardan %73,8' i (n=62) erkek, %26,2' si (n=22) kadın olup çalışma tamamlandığında hastaların %16,7' sinin (n=14) halen yaşadığı, %83,3' ünün (n=70) exitus olduğu tespit edildi. Hastaların sitoplazmik VDR ekspresyon düzeyi %32,1' inde (n=27) düşük, %67,9' unda (n=57) yüksek; nükleer VDR ekspresyon düzeyi ise %70,2' sinde (n=59) negatif, %29,8' inde (n=25) pozitif idi. Hastaların ortalama sağkalım süresi 16,88±18,43 aydı. Nükleer VDR ekspresyonu pozitif olan hastaların ortalama sağkalım süresi, negatif olan hastalara göre daha yüksekti [22,08 (CI:14,52-29,63) vs 16,08 (CI:11,21-20,95) ay], fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,732). Sitoplazmik VDR ekspresyonu yüksek olanlarda ortalama sağ kalım süresi düşük olan hastalara göre daha uzundu [23,63 (CI:10,45-36,81) vs 20,10 (CI:14,42-25,78)]. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,691).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the relationship between nuclear and cytoplasmic Vitamin D Receptor (VDR) expression levels and survival in patients with metastatic adenocarcinoma. Materials and Methods: In this study, nuclear and cytoplasmic VDR expression levels were obtained by immunohistochemical methods from tissue samples of 84 patients who were diagnosed with lung adenocarcinoma between 2014 and 2022 and developed metastasis at or after diagnosis. The effect of the current findings on the survival of the patients was investigated. Kaplan-Meier survival curves and Cox regression analyses were performed. This work has been supported by Necmetttin Erbakan University Scientific Research Projects Coordination Unit under project number #221518004. Results: The study included 84 patients with a mean age of 62.52±9.93 years. Among the patients, 73.8% (n=62) were male and 26.2% (n=22) were female. 16.7% (n=14) of the patients were still alive and 83.3% (n=70) were deceased at the end of the study. Cytoplasmic VDR expression level was low in 32.1% (n=27) and high in 67.9% (n=57); nuclear VDR expression level was negative in 70.2% (n=59) and positive in 29.8% (n=25). The mean survival time of the patients was 16.88±18.43 months. The mean survival time of patients with positive nuclear VDR expression was higher than that of negative patients [22.08 (CI:14.52-29.63) vs 16.08 (CI:11.21-20.95) months], but this difference was not statistically significant (p=0.732). The mean survival time was longer in patients with high cytoplasmic VDR expression than in patients with low VDR expression [23.63 (CI:10.45-36.81) vs 20.10 (CI:14.42-25.78)]. However, this difference was not statistically significant (p=0.691).