Diyabetik ayak ülseri hastalarında non-alkolik karaciğer yağlanmasının prevalansı ve ilişkili risk faktörleri
Frequency of non-alcoholic fatty liver disease and associated risk factors in patients with type 2 diabetes mellitus and diabetic foot ulcer
- Tez No: 862880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş-Amaç: Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığının (NAYK), fazla kilolularda, obezlerde ve tip 2 diyabetes mellitusu (T2DM) olanlarda sıklığının arttığı çok sayıda çalışmalarda gösterilmiştir. Diyabetik ayak ülserleri (DAÜ), DM'nin kronik mikro ve makrovasküler komplikasyonları sonucunda meydana gelen ve oluşturduğu katabolik süreçlerle birlikte artan amputasyon riskine ve mortaliteye sebep olabilen ciddi bir komplikasyondur. T2DM'li bireylerde NAYK'ın sıklığı ve prognozu ile ilişkili olabilecek çok sayıda faktörler araştırılmaya devam edilmektedir. Literatürde T2DM ve DAÜ'leri olan bireylerde NAYK sıklığı ile ilgili yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlamadık. DAÜ'sü olan T2DM'li bireylerde artan katabolik süreçler nedeniyle NAYK sıklığının farklı olabileceğini düşünerek bu çalışmayı tasarladık. Gereç-Method: Çalışmamıza DAÜ nedeniyle endokrinoloji servisinde takip edilen 100 T2DM'li birey prospektif olarak dahil edildi. 18 yaşın altındaki ve T1DM'li kişiler çalışma dışı bırakıldı. NAYK'ın varlığı ve derecesi karaciğer ultrasonografisi ile değerlendirildi. Katılımcıların demografik verileri, laboratuvar bulguları ve vücut kitle indeksleri (VKİ) karşılaştırılmak üzere kayıt altına alındı. Ayrıca katılımcılar VKİ düzeylerine göre 3 gruba (VKİ≤25, 25-30 ve ≥30 kg/m2) ayrılarak da karşılaştırıldı. Bulgular: Genel NAYK sıklığımız %39 bulunmuş olup, her iki cinsiyet arasında NAYK sıklığı açısından anlamlı fark yoktu (erkeklerde, %42.3; kadınlarda %35.4; p=0.480).
Özet (Çeviri)
Objectives: Many studies have demonstrated a higher prevalence of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) in individuals who are overweight, obese, or have type 2 diabetes mellitus (T2DM). Diabetic foot ulcers (DFUs) are a serious complication resulting from chronic micro and macrovascular complications of diabetes mellitus (DM). They can increase the risk of amputation and mortality rate due to the catabolic processes that they trigger. Numerous factors that may be associated with the frequency and prognosis of NAFLD in individuals with T2DM are still being investigated. We were unable to find any studies in the literature on the prevalence of NAFLD in T2DM individuals with DFU. This study was designed with the consideration that the frequency of NAFLD may differ in T2DM individuals with DFU due to increased catabolic processes. Methods: Our study prospectively included 100 individuals with T2DM who were followed up in the endocrinology service for DFU. The study excluded individuals who were under 18 years of age or had T1DM. Liver ultrasound was used to assess the presence and grade of NAFLD. Demographic data, laboratory findings, and body mass index (BMI) of the participants were documented for comparative analysis. Additionally, the participants were categorized into three groups based on their BMI levels (BMI ≤25, 25-30, and ≥30 kg/m2) and compared. Results: The overall NAFLD frequency was found to be 39%, and there was no significant difference in NAFLD frequency between both genders (in men, 42.3%; in women, 35.4%; p = 0.480).