Adil yargılanma hakkı bağlamında masumiyet karinesi
Presumption of innocence in the context of the right to a fair trial
  1. Tez No: 862932
  2. Yazar: MUHAMMED ENVER GÖKKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, adil yargılanma hakkı bağlamında masumiyet karinesi konusu incelenmiştir. Tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, adil yargılanma hakkı, masumiyet karinesi ve ceza yargılamasında masumiyet karinesi kavramları üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde, uluslararası belgelerde ve mukayeseli hukukta masumiyet karinesi anlatılmaya çalışılmıştır. Tezin son bölümünde ise adil yargılanma hakkı ve masumiyet karinesi ilişkin hukuki düzenlemeler ele alınarak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan ve ağır hak ihlallerinin meydana geldiği yargılamalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issue of presumption of innocence is examined in the context of the right to a fair trial. The thesis consists of three main parts. In the first part, the concepts of the right to a fair trial, the presumption of innocence and the presumption of innocence in criminal proceedings are emphasized. In the second part of the thesis, the presumption of innocence in international documents and comparative law is tried to be explained. In the last part of the thesis, the legal regulations regarding the right to a fair trial and the presumption of innocence are discussed and the trials in the history of the Republic of Türkiye in which serious human rights violations occurred are examined