İş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerine bir literatür çalışması
A literature study on job satisfaction and organizational commitment
- Tez No: 862931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA GÜNDÜZYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İş tatminini ve örgütsel bağlılığı ayrı ayrı etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlar birleştiğinde iki çeşit çalışan profili ortaya çıkar. Bunlardan biri çalıştığı yere bağlı, mutlu, motivasyonu yüksek bir çalışan profili, diğeri ise yeni iş arayışlarına yönelmiş, mutsuz, demotive olmuş bir çalışan profilidir. Bireyin bu iki profilden hangisine yakın olduğu çalıştığı yere karşı geliştirdiği tutuma bağlıdır. Bu tutumu ise çeşitli içsel ve dışsal faktörler etkiler. Özellikle son yıllarda artış gösteren rekabet şartlarında firmalar kendi bünyelerindeki deneyimli çalışanların sürekliliğini sağlayabilmek için büyük bir çaba içine girmişlerdir. Çünkü personel sirkülasyonunun (turn-over) yüksek olduğu sektörlerde bir verimlilik düşüşü yaşandığı görülmüştür. Bu tez, örgütsel bağlılık ve iş tatmini kavramlarının literatürdeki durumunu incelemeyi amaçlamaktadır. Öncelikle örgütsel bağlılık kavramı tanımlanmış ve literatürde örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler incelenmiştir. Bunlara liderlik tarzı, organizasyon kültürü ve işe bağlılık gibi faktörler dahildir.Daha sonra iş tatmini kavramı ele alınmış ve iş tatminini etkileyen faktörler incelenmiştir. Bu faktörler arasında şirket içi çalışma ilişkileri, iş yükü ve çalışma koşulları gibi faktörleri ayırmaktadır. Bu çalışmada ilk bölümde iş tatmini, iş tatminini etkileyen faktörler, motivasyon ve performans üzerine iş tatmini faktörleri ve iş tatminsizliği; ikinci bölümde örgütsel bağlılık kavramı, faydaları, türleri ve bölümlendirilmesi, son olarak iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasında bulunan ilişki ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı; iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasında bulunan bağlantıyı ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
There are many factors that separately affect job satisfaction and organizational commitment. When these are combined, two types of employee profiles emerge. One of these is a happy, highly motivated employee profile that is committed to the place they work, and the other is an unhappy, demotivated employee profile that is focused on looking for a new job. Which of these two profiles an individual is closest to depends on the attitude he develops towards the place he works. Various internal and external factors affect this attitude. Especially in the competitive conditions that have increased in recent years, companies have made great efforts to ensure the continuity of their experienced employees. Because it has been observed that there is a decrease in productivity in sectors with high personnel turnover. This thesis aims to examine the status of the concepts of organizational commitment and job satisfaction in the literature. First, the concept of organizational commitment was defined and the factors affecting organizational commitment were examined in the literature. These include factors such as leadership style, organizational culture and work commitment. Then, the concept of job satisfaction was discussed and the factors affecting job satisfaction were examined. Among these factors, he distinguishes factors such as internal working relations, workload and working conditions. In the first part of this study, job satisfaction, factors affecting job satisfaction, job satisfaction factors and job dissatisfaction on motivation and performance; In the second part, the concept of organizational commitment, its benefits, types and division, and finally the relationship between job satisfaction and organizational commitment are discussed. The purpose of this study; To reveal the connection between job satisfaction and organizational commitment.