Yalın hemşireliğe ilişkin görüş ve deneyimler: Bir model önerisi
Opinions and experiences regarding lean nursing: A model proposal
  1. Tez No: 862942
  2. Yazar: ALİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE EŞKİN BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Nursing, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç: Hemşirelerin yalın sağlığa ilişkin deneyim, görüş ve önerilerini araştırmak ve hemşirelik hizmetleri yönetiminde yalın sağlığa ilişkin bir model önerisi ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Nitel tasarımda, bireysel derinlemesine görüşme yöntemiyle veriler Ağustos 2021- Haziran 2022 tarihlerinde toplanmış olup, araştırma evrenini yalın sağlık deneyimi olan Bursa ilindeki iki hastane ve deneyimi olmayan Çanakkale ilindeki üç hastanenin hemşireleri oluşturmaktadır. Araştırma örnekleminde maksimum çeşitlilikle belirlenen 40 hemşire yer almış; hemşire ve yönetici hemşireler için ayrı yarı yapılandırılmış veri toplama formları kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA analiz programı aracılığıyla üç döngüde kodlanmış ve çeşitli analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bulgular: Analizler sonucunda; problemler, israflar, sürekli gelişim ve değer ana temaları ve bunlara bağlı alt temalar ve kodlar bulunmuştur. Yalın sağlıkta bilinen israfların haricinde beş israf daha tespit edilmiş olup, toplamda 12 israftan en fazla görev dışı çalışma israfı xiii bildirilmiştir. Ayrıca yalın deneyimi olmayan grup deneyimi olan gruba göre, gereksiz malzeme hareketi israfı haricinde, daha fazla israf ve problem bildirmiştir. Personel yetersizliği en fazla bildirilen problem olup, birçok problemle ve israfla ilişkisi dikkat çekmektedir. Sürekli gelişim temasında çeşitli yalın teknikler ve uygulamalar yer almış, deneyimsiz grubun da farkında olmadan bildikleri ve yaptıkları uygulamalar tespit edilmiştir. Yalın yönetimin temel odağı olan değeri, hemşireler bakım ve tedavi olarak belirlemişlerdir. Son aşamada ise, oluşturulan temalar ve kodlar yalın ev modeli içerisinde basamaklandırılarak sunulmuştur. Sonuç: Türkiye'deki yalın sağlık uygulamalarının azlığı hesaba katıldığında bu araştırmanın keşfedici yapısı neticesinde, ek israf önerileri ve problemleri de dahil eden model önerisi literatüre önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca, personel ve malzeme yetersizliği gibi problemlerin de israfa yol açabileceği anlaşılmaktadır. Yalın hemşirelik yolculuğunda yöneticilere önemli liderlik görevleri düşmekte ve bu konuda rehber olacak araştırma bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aimed to conduct research on the experiences, opinions, and suggestions of nurses regarding lean healthcare and to propose a model for lean healthcare in nursing management. Method: In qualitative design, data were collected between August 2021 and June 2022 with individual semi-structured interview forms. The population of the research consists of nurses from two hospitals in Bursa province with lean health experience and three hospitals in Çanakkale province without experience. The research sample consisted of 40 nurses determined with maximum diversity; different semi-structured forms were used in interviews of nurses and nurse managers. The data obtained from the interviews were coded in three cycles by using the MAXQDA analysis program and various analysis methods were used. Findings: As a result of the analyses, the themes of problems, wastes, continuous improvement, and value were found; categories and codes were discovered related to these themes. In addition to the known wastes in lean healthcare, five more wastes were identified, and out of a total of 12 wastes, off-task work waste was reported the most. It was also observed that the group xv without lean experience reported more wastes and problems than the group with lean experience, except for the waste of unnecessary material movement. Lack of personnel is the most reported problem and its relation with many problems and wastes is noteworthy. Various lean techniques and practices were included in the theme of continuous improvement, and the inexperienced group knew and performed without realizing these were identified. Nurses identified the value, which is the main focus of lean management, as care and treatment. In the last stage; the themes, categories, and codes were presented in a stepwise manner within the lean house model. Conclusion: Considering the scarcity of lean healthcare practices in Turkey, as a result of the exploratory nature of this research, the model proposal including additional waste suggestions and problems makes important contributions to the literature. Moreover, it is understood that deficiencies such as lack of personnel and material can also lead to waste. Managers have important leadership roles in the lean nursing journey, and research findings have been reached to guide them in this regard.