Uluslararası çevre sözleşmelerinin ulusal düzlemde uygulanabilirliği: Paris Anlaşması örneğinde Türkiye'deki uygulamalar
Applicability of international environmental conventions at the national level: Practices in Turkey in the example of the Paris Agreement
  1. Tez No: 862943
  2. Yazar: YAKUP KARAKILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMERAY ALACADAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küresel çevre idaresinin oldukça mühim bir aracı durumuna gelen uluslararası çevre sözleşmeleri, uluslararası iş birliği vasıtasıyla küresel çevre meselelerine müşterek çözümler bulunmasını sağlayan kanuni düzenlemelerdir. Bugünlerde hemen hemen bütün problemli alanlara dair düzenlenmiş olan uluslararası çevre sözleşmelerinin, gerek bu problemlerin çözümü için siyasi oluşuma gerekse meselenin çözümünde hukuksal olarak bir dayanak oluşturması yönünden mühim fonksiyonları bulunmaktadır. Üstelik bu sözleşmeler taraflara kendi çevre politikalarını oluşturma ve uygulama hususunda da kılavuz olmaktadır. Söz konusu sözleşmelerin uygulanması aşamasındaki sorunlar uluslararası çevre sözleşmelerinin başarılı olmasına engel oluşturmakta ve bunların esas gayesi olan çevre meselelerinin çözümündeki etkileri tartışılmaktadır. Sözleşmelerin uygulanmasında önem taşıyan etkenlerin başında söz konusu sözleşmenin yapısı gelmektedir. Bundan dolayı bu çalışmada uluslararası çevre sözleşmelerinin uygulanabilirliği incelenmektedir Buna bağlı olarak bunların ana nitelikleri genel olarak değerlendirilmektedir. Sonra ise Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında, iklim değişikliğinin uyarlanması, azaltılması ve finansmanı hakkındaki Paris Anlaşması analiz edilmektedir. Paris Anlaşması'nın hem kapsamı hem de hukuksal yapısı incelenerek anlaşmaya dair uyum problemleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise ülkemizin uluslararası çevre sözleşmeleri ve Paris anlaşmasına uyumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
International environmental agreements, which have become a very important tool of global environmental management, are legal regulations that enable joint solutions to global environmental issues through international cooperation. Today, international environmental agreements on almost all problematic areas have important functions in terms of both the political formation for the solution of these problems and the legal basis for the solution of the issue. Moreover, these agreements also guide the parties in creating and implementing their own environmental policies. The problems in the implementation phase of the said conventions, which is a very important term in global environmental management, prevent the success of international environmental conventions and their effects on the solution of environmental issues, which are their main purpose, are discussed. The most important factor in the implementation of contracts is the structure of the contract in question. Therefore, in our study, the applicability of international environmental conventions is examined. Accordingly, their main characteristics are evaluated in general. Then, the Paris Agreement on climate change mitigation, adaptation and financing is analyzed within the scope of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC). By examining both the scope and legal structure of the Paris Agreement, harmonization problems related to the agreement were tried to be revealed. In the last part, our country's compliance with the international environmental conventions and the Paris agreement has been evaluated.