Duygusal zekânın yeşil örgütsel davranış üzerine etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rol
The mediating role of organizational identification in the effect of emotional intelligence on green organizational behavior
  1. Tez No: 862968
  2. Yazar: ÖZGE SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küresel ısınmanın artması, iklim değişiklikleri, ekolojik dengenin bozulması, kaynakların yetersiz hale gelmesi gibi çevresel tehditlerin artması yeşil davranışların önemi artırmakta bu sebeple sürdürülebilirlik kavramı günümüzde önemli hale gelmektedir. Çevreye duyarlı davranışların artması hem bireyler için hem de örgütler için oldukça önemlidir. Çevreye duyarlı davranışlara etki eden faktörler arasında duygusal zekânın da olduğu bilinmektedir. Bireylerin hayatında ve örgütlerde duygusal zekâları yüksek, empati kurabilen ve başkalarını anlama yönleri güçlü kişilerin olması çevreye duyarlı ve yeşil davranışlara daha çok özen göstereceği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra kişilerin örgütleri ile bütünleşmiş hissetmeleri örgütün kimliğini kabul etmelerinin de bireylerde var olan çevreye karşı olumlu tutumu güçlendireceği örgüt ile özdeşleşemediğinde çevreye karşı olumlu tutumu azaltacağı düşünülmektedir. Bu çerçevede çalışmanın temel amacı, duygusal zekânın yeşil örgütsel davranış üzerine etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini Ordu ilinde bulunan Ordu Büyükşehir Belediyesi merkez bina ve ek hizmet binasındaki daire başkanlıklarının beyaz yakalı personelleri ve Ordu Büyükşehir Belediyesi şirketi Orbel A.Ş. merkez binasında çalışan beyaz yakalı personelleri oluşturmaktadır. Söz konusu kurumlarda çalışan 278 beyaz yaka personelden anket yöntemi ile gerekli veriler toplanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin yapı geçerliliğinin belirlenmesi için Açımlayıcı Faktör Analizi ve güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla Cronbach's Alfa güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizi ile kabul edilebilir uyum indeksleri saptanmıştır. Çalışmanın son kısmında yapısal eşitlik modellemesi ile oluşturulan modelle aracılık etkisi analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda duygusal zekânın yeşil örgütsel davranış üzerine etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık etkisinin var olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın bulgularında elde edilen verilerde duygusal zekâ, yeşil örgütsel davranış ve örgütsel özdeşleşmenin değişkenlerinin birbiri ile ilişkili ve çoğunlukla pozitif yönlü ilişki içinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental threats such as global warming, climate changes, deterioration of ecological balance, and insufficient resources increase the importance of green behaviors, therefore the concept of sustainability becomes important today. Increasing environmentally friendly behavior is very important for both individuals and organizations. It is known that emotional intelligence is among the factors affecting environmentally friendly behavior. It is thought that if there are people with high emotional intelligence, empathy, and understanding of others in the lives of individuals and organizations, they will pay more attention to environmentally sensitive and green behaviors. In addition, it is thought that people's feeling integrated with their organization and accepting the identity of the organization will strengthen the positive attitude of individuals towards the environment and will reduce the positive attitude towards the environment when they cannot identify with the organization. In this context, the main purpose of the study is to examine the mediating effect of organizational identification on the effect of emotional intelligence on green organizational behavior. The population of the study is the white-collar personnel of the departments in the central building and additional service building of Ordu Metropolitan Municipality in Ordu province and the company of Ordu Metropolitan Municipality, Orbel A.Ş. It consists of white-collar personnel working in the headquarters building. Necessary data was collected by survey method from 278 white-collar personnel working in the institutions in question. Exploratory Factor Analysis was used to determine the construct validity of the scales used in the study, and Cronbach's Alpha reliability coefficients were calculated to determine their reliability. Acceptable fit indices were determined by Confirmatory Factor Analysis. In the last part of the study, mediation effect analysis was conducted with the model created by structural equation modeling. As a result of the analysis, it was determined that organizational identification had a mediating effect on the effect of emotional intelligence on green organizational behavior. In the findings of the study, it was determined that the variables of emotional intelligence, green organizational behavior, and organizational identification were interrelated and mostly in a positive relationship.