A Multilevel approach to simulation modelling
  1. Tez No: 8630
  2. Yazar: O.LEVENT MOLLAMUSTAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. AKİF EYLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
KISA ÖZET Benzetim, Endüstri Mühendisliğinin önemli araçlarından biridir. Ancak, benzetim aynı zamanda bu araçlar arasında en çok zaman ve maliyet gerektirenlerdendir. Bu gerçeklerin yanı sıra benzetim hem zordur, hem de uzmanlık gerektirir. Benzetim konusunda uzman olmayanlar, özellikle bir kişisel bilgisayar kullanıyorlarsa, kendileri de benzetim modellerinin tasarım ve uygulamasını yapmak isteyeceklerdir. Ama şu anda kişisel bilgisayarlarda kullanılabilen benzetim dillerinin çoğu büyük ve mini bilgisayarlardan uyarlandıkları için yeterince verimli değildirler ve kişisel bilgisayarların bütün özelliklerini kullanamamaktadırlar. Bu doktora tezinde benzetim modellemesi için üç düzeyli bir yaklaşım ve bu yaklaşımın kişisel bilgisayarlardaki uygulanması anlatılmaktadır : 1) Sistem tanımını kullanıcıdan bir dizi diyalogla alan ve istenen bir benzetim dilinde program yazan bir tür uzman sistem, 2) Acsim benzetim dilinin, kullanıcının sistem modellemesine yardım eden bir uygulaması, 3) Acsim'in benzetim uzmanlar için profesyonel bir uygulaması. Her üç uygulamanın el kitaplar» ve bir çok örnek de tezde verilmektedir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Simulation is one of the important tools of Industrial Engineering. However, it is also one of the most time-consuming and costly. Besides these facts, it is also difficult and needs much expertise. People who are not experts in simulation would like to design and snplement simulation models themselves, especially if they can use a personal computer. But most of the simulation languages presently available for personal computers are versions adapted from mainframes and * minicomputers, so they are not very effective and they do not use all the capabilities of a personal computer. This Ph. D. thesis describes a three-level approach to simulation modelling and its implementation on personal computers: 1) A kind of expert system which takes the system description from the user in a set of dialogues and writes a simulation program in a specified language, 2) An implementation of the simulation language Acsim which directs and helps the user in modelling a system in Acsim, 3) A professional implementation of Acsim for expert simulation programmers. Manuals for the three implementations are given, along with several examples. ii