Ossim (operation scanning simulation) a simulation language without using attributes
- Tez No: 8629
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNDÜZ ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
KISA ÖZET Bu tezde, bir sistemde yer alan nesnelerin niteliklerini belirten parametreleri kullanmadan modell eme yapmayı kapsayan yeni bir benzetim dili (OSSIM) tanıtılmaktadır. Nitelik parametreleri kullanılmaması nedeniyle, OSSIM modellenmiş bir sistemde yer alan nesnelerin mantıksal gruplanması veya dosyalanması gibi işlemleri içermez. Bunun yanısıra, sistemde yer alan nesneler nitelik parametreleri ile temsil edilmediklerinden, bunlara ayrıca bellek ayırmak gereksizdir. Böylece, OSSIM' in bellek gereksinimi ve hesaplama zamanı diğer benzetim dillerine göre çok daha azdır. Ancak, nitelik parametreleri kullanılmadan yapılan modellemede, bir sistemin içine girebileceği tüm durumların belirtilmesi için gerekecek olan model komutları çok daha fazladır. Her durum süreç anlatımları ile tanımlanır. Bu durumda, süreç anlatımları olabilecek her durumu kapsamalıdır. Olabilecek her durumun kapsanması, sistem içinde yer alan nesnelere bağımlı kısıtlar zaman içerisinde dinamik olarak değişmedikçe mümkün olabilir. Bu varsayım ise çoğu gerçek hayat sistemleri için geçerli olabilmektedir. Bu varsayımın diğer bir sonucu olarak, nitelik parametreleri kullanıldığı zaman hesaplanabilen istatistiklerin hemen hepsinin, nitelik parametreleri kullanılmadığı zaman da hesaplanabileceği gösterilmiştir. Nitelik parametreleri kullanılmadığı zaman uygulanması gereken modelleme şeklinin gösterilmesi için bir çok örnek modelleme yapılmıştır. Ayrıca, bir büyük gerçek hayat sistemi modellenerek büyük sistemlerin OSSIM ile modellenmesinde kullanılabilecek yaklaşımlar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a new simulation language (OSSIM) which concerns modeling without attributes is introduced and discussed. As a result of not using attributes, OSSIM does not involve any file handling procedures in grouping the entities that engage in a modeled system. Besides, no memory is allocated for the entities since they do not possess any attributes. Thus, the memory requirement and the required computation time are quite reduced when compared with other simulators. However, a relatively large number of statements will be necessary in order to describe the states of a system when modeling without attributes is concerned. The states are defined by the use of process descriptions. Processes described must include all possible state combinations that may occur during simulation. This can be achieved when entity dependent constraints do not change dynamically over time. This assumption however, is valid for a large number of real-life systems, especially in which a large number of entities engage. As a result of this assumption, it is also shown that, almost all of the statistics calculated when attributes are used, can be calculated when no attributes are used. Many examples have been modeled in order to show the modeling concepts when attributes are not to be used. Besides, a real-life example is described and modeled in order to demonstrate the modeling aspects of OSSIM when a large system is concerned. xv