Gömülü mandibular üçüncü molar diş çekiminin tükürükteki Histatin-5 seviyesine etkisinin elisa analiz yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of impacted mandibular third molar tooth extraction on the Histatin-5 level in saliva using the elisa analysis method
- Tez No: 863003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU GÜL KOCA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada amaç; Pell-Gregory sınıflamasına göre sınıf 1- pozisyon A olarak teşhis edilmiş gömülü alt üçüncü molar dişlerin çekimi sonrasında bireylerin tükürük salgılarında Histatin-5 seviyelerinde oluşabilecek bir değişikliği tespit etmek ve eğer, bir değişiklik tespit edilirse postoperatif inflamatuar komplikasyonlarla ilişkisini tespit etmektir. Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kliniğine Mart 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında, gömülü alt yirmi yaş dişlerinin çekimi için başvurmuş, dahil etme kriterlerini karşılayan 60 gönüllü hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma grubundan (30 kadın, 30 erkek) elde edilen verilerin analizine göre; Histatin-5 seviyesinin postoperatif süreçte giderek yükseldiği ve postoperatif yedinci günde en yüksek seviyeye geldiği, preoperatif ölçümlere göre Histatin-5 seviyesinin artan yaşla zayıf ve negatif korelasyon gösterdiği, postoperatif yedinci günde ise ağrı skorları ile orta düzeyde ve negatif, ağız açıklığında artış ile yüksek düzeyde ve pozitif korelasyon gözlenmiştir. Sonuçta; gömülü alt üçüncü molar dişlerin çekimi sonrasında tükürük içerisinde bulunan Histatin-5 seviyesinin giderek arttığı, postoperatif inflamatuar komplikasyonlar ile Histatin-5 arasında etkileşim olabileceği görülmüştür. İstatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamasa da postoperatif süreçte artan yara iyileşmesi ile Histatin-5 seviyeleri arasındaki ilişki dikkat çekmektedir. Tükürük salgısı içinde yer alan farklı protein ailelerinden birine ait olan ve antifungal özellikleri ile ön plana çıkan Histatin-5'in vücudun fizyolojik iyileşme sürecinin önemli bileşenlerinden biri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to detect changes that may occur in Histatin-5 levels in the salivary secretions of individuals after the extraction of impacted lower third molar teeth diagnosed as class 1- position A according to the Pell-Gregory classification. Additionally, the aim is to determine if a change is detected, its relationship with postoperative inflammatory complications. Sixty volunteer patients who sought treatment at Uşak University Faculty of Dentistry, Oral and Maxillofacial Surgery Clinic for the extraction of impacted lower wisdom teeth between March 2022 and December 2022, and who met the inclusion criteria, were included in the study. According to the analysis of data obtained from the study group (30 women, 30 men), Histatin-5 levels gradually increased in the postoperative period and reached their peak on the seventh postoperative day. Preoperative measurements indicated that Histatin-5 levels showed a weak and negative correlation with increasing age. On the seventh postoperative day, Histatin-5 levels exhibited a moderate and negative correlation with pain scores, and a high level of positive correlation with the increase in mouth opening. In conclusion, it has been observed that the level of Histatin-5 in saliva gradually increases after the extraction of impacted lower third molar teeth, suggesting a potential interaction between postoperative inflammatory complications and Histatin-5. Although no statistically significant relationship was found, the association between increased wound healing and Histatin-5 levels in the postoperative period is noteworthy. Histatin-5, belonging to one of the various protein families in saliva and distinguished by its antifungal properties, has been observed to be an important component of the body's physiological healing process.