İmplant destekli tam protezlerde çiğneme performansı ve yaşam kalitesinin uzun dönem değerlendirilmesi
Long-term evaluation of masticatory performance and quality of life in implant-supported prostheses
  1. Tez No: 863004
  2. Yazar: BURCU DERELİ İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLBAHAR IŞIK ÖZKOL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tam dişsiz mandibulada iki implant destekli overdenture (İDTP) ve konvansiyonel tam protez (KTP) kullanan hastaların iki yıllık tedavi sonrasında çiğneme performansı, hasta memnuniyeti ve ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesini (OHRQoL) karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Tedavileri iki yıl önce yapılmış olan hastalar, İDTP ile tedavi edilen bir gruba ve KTP ile tedavi edilen diğer bir gruba ayrıldı. Tedavilerinden bu yana protezlerini kullanmaya devam etmiş olan hastalar bu çalışmaya katılmaya davet edildiler. Yaş ortalaması 68 ± 5 yıl olan yirmi dört tam dişsiz hasta (16 erkek, 8 kadın) çalışmaya dahil edildi. On üç hasta locater ataşmanlı mandibular İDTP ve maksiller KTP, diğer 11 hasta mandibular ve maksiller KTP kullanmaktadır. Çiğneme performansı için, renk tonu standart sapmasının (VOH, ViewGum) değerlendirildiği bir renk karıştırma yeteneği testi kullanıldı. Hasta memnuniyetini değerlendirmek için görsel analog skala (VAS) uygulandı. OHRQoL, Ağız Sağlığı Etki Profili-14 (OHIP-14), Ağız Sağlığı Etki Profili-Dişsizlik (OHIP-EDENT) ve Geriatrik Ağız Sağlığı Değerlendirme İndeksi (GOHAI) anketleri ile belirlendi. İstatistiksel testler için SPSS IBM 24.0 kullanıldı. Bulgular: Çiğneme performansı (p=0.027) İDTP'lerde KTP'ye göre anlamlı olarak daha yüksektir. İDTP'nin hasta memnuniyeti (p=0.172) KTP'ye göre daha yüksektir, ancak aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. OHIP-14'te ağrı (p=0.004) ve yetersiz beslenme (p=0.041) açısından İDTP, KTP'ye göre anlamlı olarak daha iyidir. OHIP-EDENT'te protez altına yiyecek sıkışması (p= 0.003) gibi fonksiyonel kısıtlılık ve ağız ülseri (p=0.005) gibi fiziksel ağrı sorunları İDTP'de KTP 'ye göre anlamlı derecede daha iyidir. GOHAI'de yemek çeşidini sınırlama (p=0.01), yemek yemekte zorluk (p=0.01), ağız ağrısı için ilaç kullanma (p=0.004), protez problemleri nedeniyle gergin ve rahatsız olma (p=0.03) gibi ağız rahatsızlıklarının sonuçları İDTP grubunda KTP'den anlamlı olarak daha iyidir. Sonuç: İki yıllık kullanım sonrasında, maksiller KTP ve mandibular İDTP kullanan hastalar, maksiller ve mandibular KTP kullanan hastalara göre daha iyi çiğneme performansı, hasta memnuniyeti ve OHRQoL göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the chewing efficiency, patient satisfaction and oral health related quality of life (OHRQoL) between edentulous patients with mandibular two implant supported overdentures (IOD) and conventional complete dentures (CCD) after two years treatment. Materials and Methods: The patients were originally treated two years ago and divided into one group receiving IOD and another group receiving CCD. They were invited to take part in the present study if they had been wearing their dentures since their treatment. Twenty-four completely edentulous patients with a mean age of 68 ± 5 years (16 men,8 women) were included in this study. Thirteen patients with mandibular IOD, retained by locater attachments and maxillary CCD. The other 11 patients with mandibular and maxillary CCD. Chewing efficiency was evaluated with a color mixing ability test by evaluation of the standard deviation of hue (VOH, ViewGum). A visual analog scale (VAS) was applied to evaluate patient satisfaction. OHRQoL was determined with the Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14), Oral Health Impact Profile-Edentulous (OHIP-EDENT) and Geriatric Oral Health Assessment Index (GOHAI) questionnaires. SPSS IBM 24.0 was used for statistical testing. Results: Chewing efficiency (p=0.027) were significantly higher with IOD than CCD. The patient satisfaction with IOD was higher than CCD (p=0.172). Painful aching in mouth (P=0.004) and unsatisfactory diet (P=0.04) were significantly higher with IOD than CCD in OHIP-14. Functional limitation problems such as food stuck under the prosthesis (P= 0.003) and physical pain such as mouth ulcer (P=0.005) were significantly lower with IOD than CCD in OHIP-EDENT. The more common outcomes of oral disorders such as limit the kind of food (P=0.01), discomfort when eating (P=0.01), using medication for mouth pain (P=0.004), nervous and self-conscious for prosthesis problems (P=0.03) were significantly higher with CCD than IOD in GOHAI. Conclusion: After two years, patients wearing mandibular IOD combined with maxillar CCD, experienced better chewing efficiency, patient satisfaction and OHRQoL than patients having mandibular and maxillar CCD.