Gestasyonel diabetes mellitus öyküsü olan hastalardakardiyo-metabolik risk profilinin belirlenmesi
Determination of cardio-metabolic risk profile in patientswith a history of gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 863046
  2. Yazar: AYSU TANRIVERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UZUNLULU, UZMAN ERHAN EKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gestasyonel diabetes mellitus (GDM) öyküsü olan kadınlarda kardiyo-metabolik risk faktör ve komorbidite [fiziksel inaktivite, sigara ve alkol kullanımı, hipertansiyon, obezite, metabolik sendrom (MetS), metabolik-disfonksiyon ilişkili steatotik karaciğer hastalığı (MASLD), dislipidemi] sıklıklarının belirlenmesi. Prospektif, gözlemsel, klinik çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. Süleyman Yalçın Göztepe Şehir Hastanesinde tetkik edilmiş ve GDM tanısı konmuş 18 yaş ve üzeri toplam 60 non-diyabetik kadın (ortalama yaş: 36.25±5.78 yıl, ortalama takip süresi: 2.97±2.15 yıl) ardışık olarak dahil edildi. Olguların demografik, antropometrik ve yaşam tarzı özellikleri, komorbidite durumları, sigara ve alkol alışkanlıkları, biyokimyasal ve görüntüleme verileri (açlık glukoz, kreatinin, HbA1c, lipid profili, HOMA-IR, hepatobiliyer ultrasonografi ve ekokardiyografi) kaydedildi. Olgular MetS'i olan ve olmayan gruplara ayrılarak klinik özelliklerine göre karşılaştırıldı. Genel olarak MetS, obezite, prediyabet, yağlı karaciğer hastalığı (YKH) ve MASLD sıklıkları sırasıyla %30, %51.7, %27, %83 ve %82 idi. MetS'i olanlarda MetS'i olmayanlara göre; gebelikteki ve güncel BKİ, bel ve kalça çevresi ortalamaları, prediyabet, YKH ve MASLD sıklıkları, açlık glukoz, HbA1c, HOMA-IR, trigliserid ve CRP düzeyleri yüksek, HDL kolesterol düzeyleri düşük (tümü için p0.05) bulundu.
Özet (Çeviri)
To determine the prevalence of cardio-metabolic risk factors and comorbidities [physical inactivity, smoking and alcohol use, hypertension, obesity, metabolic syndrome (MetS), metabolic-dysfunction-related steatotic liver disease (MASLD), dyslipidemia] in women with a history of gestational diabetes mellitus (GDM). A total of 60 non-diabetic women (mean age: 36.25±5.78 years, mean follow-up period: 2.97±2.15 years) aged 18 years and older who were diagnosed with GDM and examined at Istanbul Medeniyet University Prof. Dr. Süleyman Yalçın Göztepe City Hospital were consecutively included in this prospective, observational, clinical study. Demographic, anthropometric and lifestyle characteristics, comorbidity status, smoking and alcohol habits, biochemical and imaging data (fasting glucose, creatinine, HbA1c, lipid profile, HOMA-IR, hepatobiliary ultrasonography and echocardiography) were recorded. The patients were divided into groups with and without MetS and compared according to their clinical characteristics. Overall, the prevalence of MetS, obesity, prediabetes, steatotik liver disease (SLD) and MASLD were 30%, 51.7%, 27%, 83% and 82%, respectively. The mean BMI, waist and hip circumference, prevalence of prediabetes, SLD and MASLD, fasting glucose, HbA1c, HOMA-IR, triglyceride and CRP levels were higher, HDL cholesterol levels were lower (p0.05) in patients with MetS compared to those without MetS.