Özel hastanelerde bütçe planlama stratejisi açısından ekonomik ve coğrafi özelliklerin hastane geliri üzerindeki etkisi: Bir sağlık grubu örneği
The effect of economic and geographical characteristics on hospital revenue in terms of budget planning strategy in private hospitals: A healthcare group case
- Tez No: 863047
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞENGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Econometrics, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, özel hastanelerin bütçe planlama stratejilerinde ekonomik ve coğrafi özelliklerin rolünü incelemektedir. Araştırma, belirli bir sağlık grubuna ait hastaneler üzerinde yürütülmüş ve bu hastanelerin gelirlerini etkileyen çeşitli faktörler incelenmiştir. Çalışmanın metodolojisi, veri toplama ve analiz yöntemlerini içermekte olup hem nicel hem de nitel veriler kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, hastanelerin konumlarının ve yerel ekonomik koşulların, hastane gelirleri üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle, nüfus yoğunluğu, sosyoekonomik durum ve bölgesel sağlık ihtiyaçları gibi faktörlerin hastane gelirleri üzerinde önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışma, özel hastanelerin bütçe planlaması stratejilerinde bu faktörlerin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, özel hastanelerin ekonomik ve coğrafi özellikleri göz önünde bulundurarak daha etkili bütçe planlaması yapmalarına yönelik iç görüler sunmaktadır. Bu, hastane yöneticileri ve sağlık politika yapıcıları için değerli bilgiler içermekte olup, daha etkili kaynak dağılımı ve hizmet sunumu stratejileri geliştirmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of economic and geographical characteristics in the budget planning strategies of private hospitals. The research was conducted on hospitals belonging to a specific health group, examining various factors that influence their revenues. The methodology of the study includes data collection and analysis methods, employing both quantitative and qualitative data. The findings indicate that the locations of the hospitals and the local economic conditions have a significant impact on hospital revenues. Factors such as population density, socioeconomic status, and regional health needs have been found to play a crucial role in influencing hospital revenues. Additionally, the study emphasizes the importance of considering these factors in the budget planning strategies of private hospitals. In conclusion, this research provides insights for private hospitals to develop more effective budget planning by considering economic and geographic characteristics. This offers valuable information for hospital administrators and health policy makers, assisting in the development of more efficient resource allocation and service delivery strategies.