Psöriatik artritte hastalık aktivitesinin hasta ve hekim perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of disease activity in patients of psoriatic arthritis according to the patient and physician perspective
  1. Tez No: 863045
  2. Yazar: SELİN GÜRLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SOLMAZ AKGÖL, DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Psöriatik artrit (PsA) heterojen klinik yapısı nedeniyle değerlendirme sırasında da önemli kısıtlılıklara sahiptir. Klinik çalışmalarda kullanılan çoğu ölçek hastalığın tüm bileşenlerini içermemektedir ve diğer inflamatuvar artritlerden ödünç alınmıştır. Bu çalışmada klinik pratikte kullanılan PsA aktivite ölçeklerinin hasta tarafından kabul edilebilir durum (PASS) ile karşılaştırılması planlandı. Bu ölçeklerin hasta ve hekim tarafından yapılan değerlendirmeler ile olan uyumu da gözden geçirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya romatoloji kliniğinde takip edilen ve Psöriyatik Artrit Sınıflandırma Kriterlerine (CASPAR) göre PsA olarak sınıflandırılan 216 hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özelliklerinin yanısıra aktivite ve yaşam kalite ölçekleri elde olundu. Aktivite için Hastalık Aktivite Skoru C Reaktif Protein (DAS28 CRP), Psöriatik Artrit için Hastalık Aktivitesi İndeksi (DAPSA), Psoriatik Artrit Hastalığı Aktivite Skoru (PASDAS), Bath Ankilozan Spondilit Hastalığı Aktivite İndeksi (BASDAI) skoru ve Minimal hastalık aktivitesi (MDA) kullanılırken yaşam kalitesi için Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ skoru), Dermatoloji Yaşam Klite İndeksi (DLQI), Beş Boyutlu Avrupa Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği (EQ5D) ve Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFI) kullanıldı. Hasta global değerlendirme (PGA) ve PASS hasta perspektifi için değerlendirmede, hekim global değerlendrime (PhGA) ise hekim perspektifi için ele alındı. Bulgular: Çalışma grubu ortalama yaş 52, %67 kadın cinsiyetten oluşmaktaydı. PASS (+) olan hasta oranı %77 bulundu. PASS durumuna göre iki gruba ayrılarak yapılan değerlendirmede demografik özelliklerde ve laborauvar değerlendrimelerinde farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introductionand Purpose: Psoriatic arthritis (PsA) has significant limitations during the evaluation of disease activity due to its heterogeneous clinical structure. Most outcome measures used in clinical trials do not include all components of the disease and are borrowed from other inflammatory arthritis. This study aimed to compare PsA activity scales used in clinical practice with the patient's acceptable symptom status (PASS). The agreement between these measures and the patient's and the physician's evaluations was also reviewed. Materialand Method: The study included two hundred sixteen patients who were followed in the rheumatology clinic and classified as PsA according to The Classification of Psoriatic Arthritis StudyGroup (CASPAR) criteria. In addition to the demographic and clinical characteristics of the patients, activity and quality of life measures were obtained. Disease Activity Score (DAS28)-CRP, Disease Activity in Psoriatic Arthritis (DAPSA), Psoriatic Arthritis Disease Activity Score (PASDAS), Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index(BASDAI) and Minimal Diseaese Activity (MDA) were used for the activity, while Health Assessment Questionnaire (HAQ), Dermatology Life Quality Index (DLQI), Euro Ouality of Life – Five Dimension (EQ5D) and Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI) were used for quality of life. Patient global assessment (PGA) and PASS were evaluated from the patient perspective, and physician global assessment (PhGA) was considered from the physician perspective. Results: The mean age of the study group was 52 years old, and 67% were female. The rate of patients with PASS (+) was 77%. In the evaluation, which divided the two groups according to PASS status, no difference was detected in demographic characteristics or laboratory tests.